Cystická fibróza je nevyléčitelná choroba, která je dědičná. Postihuje buňky produkující pot, hlen a trávicí enzymy. U zdravého člověka jsou tyto tekutiny řídké, avšak u pacientů s cystickou fibrózou jsou hustší konzistence, která způsobuje ucpávání cest, kterými tyto tekutiny proudí.
Centrum cystické fibrózy?
Cystická fibróza
Cystická fibróza začíná tak, že napadá plíce. To způsobuje opakované infekce, které vedou k jejich následnému poškození. Dále také toto onemocnění postihuje trávicí soustavu. Slinivka přestává tvořit potřebné enzymy. Dochází i k poškození střev a jater. Kromě toho má také cystická fibróza spojitost s mužskou neplodností.
Jelikož je toto onemocnění dědičné, pak je v případě podezření, že by se vás cystická fibróza mohla týkat, nechat se otestovat na přítomnost příslušného genu v těle. V případě, že někdo z páru toužícím po miminku, je nositelem takto poškozeného genu, je vhodným řešením podstoupit umělé oplodnění, aby mohla být do dělohy zavedena pouze embrya se zdravým genem.
A jaké má cystická fibróza příznaky?
Nejtypičtějším symptomem je slaná pokožka. Díky slané pokožce je toto onemocnění snadno odhalitelné v kojeneckému věku. Mezi další symptomy pak patří respirační obtíže, které způsobuje zvýšená hustota hlenu. Hustý hlen má souvislost i s trávicími obtížemi, které jsou dalším příznakem. Mezi tyto trávicí obtíže patří například páchnoucí stolice, ztráta chuti k jídlu, otoky v břišní oblasti, silná zácpa, nebo dokonce i neprůchodnost střev.
Jak se cystická fibróza léčí?
Důležitou roli u tohoto onemocnění hraje její včasné diagnostikování a zahájení léčby. Pak je šance na to, že pacient může vést naprosto normální život, s minimálními omezeními. Součástí léčby je užívání léků na ředění hlenu, dechová rehabilitace a v závažnějších případech pak chirurgický zákrok.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.