Co je diskopatie?
Degenerativní onemocnění páteře jsou poměrně rozšířeným problémem. Jedním z nich je diskopatie neboli zjednodušeně řečeno vyhřezlá ploténka. Diskopatie je charakterizována degenerativními změnami meziobratlových plotének. K tomuto stavu dochází především v oblasti beder a v minimálních případech i v oblastech krku.
Co je onemocnění diskopatie? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Příznaky diskopatie
A jaké bývají příznaky diskopatie neboli vyhřezlé ploténky a koho nejčastěji toto onemocnění postihuje? Nejčastěji se s diskopatií setkávají muži, a to ve věku 25–50 let. Hlavním příznakem diskopatie je bolest šířící se do paže nebo nohy.
Výhřez meziobratlové ploténky může ovšem dále způsobovat také bolest v oblasti krku, která se může stěhovat do ruky. Takováto bolest se objevuje nečekaně a náhle, často to bývá při zvedání nějaké věci. Bolest také bývá silnější při kašli nebo kýchání. Bolest šířící se do nohy pak může být silnější než bolest v zádech a může být doprovázena brněním nebo snížením citlivosti nohy nebo chodidla.
Diagnostika diskopatie
Nejčastěji bývá diskopatie objevena náhodně pomocí rentgenu nebo při magnetické rezonanci páteře. Diskopatie páteře je zobrazena jako zúžení v oblasti meziobratlové štěrbiny. Patrné může být také projasnění v oblasti ploténky. Toto projasnění je zapříčiněno nahromaděním plynu oxidu dusného, který vzniká v důsledku degenerativních změn.
V případě závažnějších stavů jsou pak při těchto zobrazovacích metodách mnohdy patrné i tzv. Schmorlovy uzly. Ty vznikají herminací do těla obratle. Na rentgenu pak mají tvar oblých deformací krycích ploten přilehlých těl obratlů. V případě těžké diskopatie je toto onemocnění ve většině případů spojeno i s degenerativními změnami obratlů. Toto se nazývá „deformační spondylóza“.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.