Histiocytom je nezhoubný nádor, který se vyskytuje na kůži. Histiocyty jsou buňky, které jsou součástí imunitního systému a pomáhají bojovat proti infekcím. Nejčastěji se vyskytují v ústech a nose, ale mohou se objevit i v jiných částech těla. Histiocyty mohou také tvořit nádory, proto se histiocytomy na těle vyskytují tak často.
Co způsobuje histiocytomy?
Histiocyty jsou specializované imunitní buňky, které se nacházejí po celém těle, včetně kůže, žaludku, jater a mozku. Některé typy histiocytárních buněk obsahují granula, která obsahují enzymy sloužící k trávení bakterií a odumřelých tkání. Tyto speciální buňky pomáhají bojovat proti infekcím a zbavovat tělo odumřelých tkání. Histiocytom vzniká, když se tyto buňky nahromadí v jedné oblasti, místo aby se rozšířily po celém těle.
Příčina tohoto hromadění není v současné době zcela objasněna, ale někteří vědci se domnívají, že se na něm podílí genetická složka. Nejčastějším typem histiocytomu je histiocytóza z Langerhansových buněk (LCH), která vzniká, když se v Langerhansových buňkách nacházejících se v kostní dřeni nebo jiných tkáních objeví abnormální růst.
Existují dva hlavní typy histiocytomu - solitární a mnohočetný
- Solitární histiocytomy jsou obvykle malé, pomalu rostoucí bulky s hladkým vnějším povrchem a centrálním jádrem buněk. Nejčastěji se vyskytují na trupu nebo končetinách, ale mohou se vyskytovat i na hlavě nebo krku.
- Mnohočetné histiocytomy se vyskytují ve skupinách (asi 10 % případů) a mohou být větší než solitární nádory. S větší pravděpodobností rostou rychle a způsobují příznaky, jako je svědění, zánět nebo výtok z oblasti, kterou postihují.
Léčba histiocytomu
Léčba závisí na velikosti histiocytomu a na tom, zda je bolestivý. Menší nádory lze často s dobrým výsledkem odstranit chirurgicky. Větší nádory nebo nádory, které se vyskytují již delší dobu, mohou vyžadovat spolu s chirurgickým zákrokem radioterapii nebo chemoterapii, aby se zabránilo recidivě.
Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová | Edit: Andrea B.