Hysterektomie je odborný název pro chirurgické odstranění dělohy. Jedná se o velký zásah do ženského těla i duše a může být spojen také s odstraněním vejcovodů a vaječníků. Provádí se několik typů tohoto zákroku a liší se od sebe jak operačním přístupem, tak svým rozsahem. Jaké jsou důvody pro tuto radikální operaci?
Co je to hysterektomie?
Indikace k hysterektomii
Mezi indikace k chirurgickému odstranění dělohy, případně i adnex (vaječníků a vejcovodů), patří:
- zhoubné nádory dělohy nebo vaječníků
- děložní myomy
- karcinom děložního čípku
- přednádorové změny na děloze
- silné a opakované děložní krvácení
- endometrióza
- vážná děložní infekce
- placenta accreta, increta a percreta – placenta, která je vrostlá různě hluboko do děložní stěny a není možné ji porodit ani jinak odstranit (u žen po porodu)
- chronická pánevní bolest
- sestup dělohy nebo její výhřez
- vážná poranění dělohy
V opodstatněných případech je možné provést hysterektomii i na přání, například ženám, které mají zjištěné vysoké riziko pozdějších onemocnění zhoubného charakteru.
Typy hysterektomie
Existuje několik typů hysterektomie, které se liší svým rozsahem i způsobem provedení. Nejčastěji se dnes přistupuje k pokud možno co nejméně invazivní operaci, prováděné pod laparoskopickou kontrolou bez nutnosti břišního řezu.
Podle rozsahu operace
- subtotální hysterektomie – odstraněna je pouze děloha, hrdlo je ponecháno
- totální hysterektomie – odstraněna je celá děloha, včetně děložního hrdla
- radikální hysterektomie – odstraněna je celá děloha i s děložním hrdlem a k tomu i horní část pochvy a parametria (pojivové tkáně kolem děložního hrdla)
- v případě nutnosti mohou být odstraněna také adnexa (vaječníky s vejcovody) a přilehlé lymfatické uzliny
Podle operační techniky
- Totální abdominální hysterektomie (TAH) - je odstraněna celá děloha včetně děložního hrdla prostřednictvím přímého laparotomického řezu v oblasti podbřišku, přímo nad začátkem pubického ochlupení
- Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie (LAVH) – nejčastější způsob operace, která kombinuje laparoskopickou operaci, kdy je malými řezy do dutiny břišní zavedena optika a chirurgické nástroje, provede se oddělení horní části dělohy od ostatních tkání a přístupem z pochvy se pak oddělí zbylé části dělohy a skrz pochvu je pak děloha vyjmuta
Důsledky hysterektomie
Hysterektomie s sebou nese trvalou neplodnost, což může být zvlášť pro ženy ve fertilním věku velmi náročné. Není proto od věci vyhledat pomoc psychologa. Pokud jsou při operaci odstraněny také vaječníky, pak se mohou projevit příznaky stejné jako v období menopauzy – suchost pochvy a sliznic, pocení, návaly horka, potíže se spánkem či výkyvy nálad. Veškeré problémy pak s vámi bude nadále řešit váš gynekolog.
Rekonvalescence po operaci
Délka zotavování závisí na operační metodě a rozsahu zákroku. Protože se jedná o velkou břišní operaci, nese s sebou pochopitelně i jisté riziko pooperačních komplikací, nejčastěji hrozí krvácení nebo infekce. Po operaci je určitě na místě se šetřit a nepřetěžovat své tělo, to znamená nezvedat těžké předměty, na čas omezit sportovní aktivity a minimálně na šest týdnů po operaci vynechat pohlavní styk. Po úplném zotavení pak můžete žít plnohodnotný život jako před operací.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.