Ikterita neo též ikterus, je stav, při kterém kůže a oční bělmo zežloutnou. Může být způsoben různými příčinami, včetně problémů s játry a některých léků. Žluté zabarvení je způsobeno vysokou hladinou bilirubinu (žlučového barviva) v krvi.
Co je slabá ikterita?
Jak vzniká ikterita
Ikterus vzniká, když se v těle hromadí bilirubin - odpadní produkt, který se tvoří v červených krvinkách při rozpadu starých nebo poškozených krvinek. Za normálních okolností játra přeměňují bilirubin na formu, kterou lze z těla vyloučit močí nebo stolicí. Pokud je tento proces narušen v důsledku onemocnění jater nebo jiných stavů, může se bilirubin v těle hromadit a dodávat mu nažloutlou barvu.
Ikterus má mnoho různých příčin:
- Onemocnění jater, jako je hepatitida, cirhóza a rakovina jater
- Špatná výživa nebo chudokrevnost
- Léky, jako jsou antikonvulziva (léky proti záchvatům), antibiotika a antidepresiva
- Ikterus mohou způsobit také některé léky nebo drogy, které narušují činnost jater
Mezi příklady patří:
- Cholestyramin (Questran).
- Digoxin (Lanoxin).
- Chinidin (Quinaglute).
Druhy ikterity
Může být klasifikována jako akutní nebo chronická.
- Akutní ikterus je spojen se zvýšenou hladinou nekonjugovaného bilirubinu
- Chronický ikterus označuje žloutenku, která přetrvává po dobu několika týdnů nebo měsíců.
Ikterus je častým nálezem u novorozenců, ale může se vyskytnout i u dospělých v důsledku chronického onemocnění jater nebo některých léků.
Léčba ikterity
Léčba ikteru závisí na příčině. Pokud má pacient například hepatitidu, může být nutné užívat antivirové léky nebo podstoupit léčbu kortikosteroidy (steroidními hormony), aby se potlačil zánět v játrech.
Pokud má pacient těžkou žloutenku, může být nutné jej hospitalizovat, aby mohl dostávat nitrožilně tekutiny a další léčbu. Pokud má například osoba těžkou hepatitidu a ztrácí tekutiny zvracením nebo průjmem, může potřebovat intravenózní podávání tekutin, aby se zabránilo dehydrataci a nerovnováze elektrolytů.
Jestli má někdo chronickou cholestázu (onemocnění žlučových cest), může mu lékař doporučit léčbu kyselinou ursodeoxycholovou (UDCA). Tento lék pomáhá rozpouštět žlučové kameny, takže žluč může snadněji proudit z jater do střeva.
Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová | Edit: Andrea B.