Co je irigografie?
Irigografie je kontrastní radiologické vyšetření tlustého střeva. Spočívá v zobrazení tlustého střeva rentgenem za pomoci baryové kontrastní látky. Ta umožňuje jasnější zobrazení a lepší zmapování vyšetřované oblasti. Co toto vyšetření obnáší, jak probíhá a jak se na něj připravit?
Co je to irrigografie? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Indikace irigografie
Nejčastější indikací k irigografii je podezření na některé z onemocnění tlustého střeva. Mohou to být záněty (například Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida), polypy nebo i zhoubné nádory. Nejčastější je kolorektální karcinom, který se zvlášť u nás v České republice vyskytuje ve velké míře a riziko jeho vzniku stoupá s věkem.
Příprava na irigografii
Na irigografii je nutné se dopředu připravit. Příprava spočívá v důkladném vyprázdnění tlustého střeva a lačnění. Den před vyšetřením si dáte poslední lehčí stravu v poledne a od té doby už nic nejíte. Dále budete muset vypít zhruba čtyři litry tekutin s projímavým účinkem, aby došlo k úplnému vyprázdnění. K tomu je nejlepší být ideálně v domácím prostředí, protože budete chodit často na toaletu.
Průběh vyšetření irigografie
Samotné vyšetření trvá okolo 15 až 20 minut. Nejprve vám bude aplikována injekce s lékem proti bolesti a na celkové zklidnění. Pak se položíte na bok a lékař vám pomocí ohebné hadičky zavedené do konečníku vpraví do tlustého střeva kontrastní látku. Nakonec následuje rentgenové vyšetření břicha. Výsledky vyšetření jsou známy většinou do tří dnů.
Režim po iriografii
Po vyšetření není třeba dodržovat žádný zvláštní režim, můžete fungovat jako obvykle, bez dietních omezení. Pamatujte ale na to, že byste ten den neměli řídit dopravní prostředky, a to kvůli podání zklidňující látky.
Kolonoskopie
Alternativou irigografie je mnohem známější kolonoskopie, což je endoskopické vyšetření tlustého střeva a používá se obvykle jako metoda první volby, protože při něm vyšetřující lékař vidí vnitřek tlustého střeva přímo na obrazovce a takříkajíc „naživo“, a může dokonce provádět i menší úkony, jako například odstranění případných polypů nebo biopsii (odběr tkáně k dalšímu vyšetření).
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.