Ketamin je látka, která se v medicíně užívá jako anestetikum. Pro své halucinogenní účinky se však stal i vyhledávanou pouliční drogou, známou pod názvy vitamin K nebo super K.
Ketamin a droga
Využití ketaminu v anestezii
Jak už bylo zmíněno, ketamin se původně využíval jako anestetikum, a to jak u lidí, tak u zvířat. Patří do skupiny tzv. disociativním anestetik. Stimuluje kardiovaskulární systém a na rozdíl od jiných anestetik zvyšuje krevní tlak – to je také důvod, proč se k němu přistupuje zejména u pacientů s větší krevní ztrátou a u lidí v šokovém stavu. Aby se zmírnily halucinogenní účinky látky u lidí, podává se v kombinaci se sedativy.
Ketamin jako droga
Ketamin se od 80. let těší oblíbenosti také jako rekreační droga. Její účinky jsou velmi podobné jako u drogy LSD či PCP (andělský prach) – vyvolává halucinace a stavy, při nichž má uživatel pocit oddělení od svého vlastního těla, dále má pocit, že se vznáší a létá, své tělo necítí a nemůže se dobře pohybovat.
I proto je ketamin drogou, kterou někteří zneužívají pro své postranní úmysly, například znásilnění – oběť, která dostane tuto drogu do pití, o tom ani neví a následkem jejích účinků se nemůže bránit.
Ketamin se užívá několika způsoby – nitrožilně, kouřením nebo šňupáním.
Negativní účinky ketaminu
Stejně jako každá droga, i ketamin má celou řadu negativních účinků na zdraví. Ty se dostaví zejména při dlouhodobém užívání.
Patří mezi ně:
- poruchy paměti
- poruchy koncentrace
- poškození jater
- poškození ledvin
- deprese
- ...a další
Ketamin ve výzkumu
Už řadu let probíhá výzkum ketaminu. Zkoumá se, jaké by mohlo být jeho využití v oblasti léčby závislostí na jiných omamných látkách – alkoholu či heroinu. V roce 2019 byl ketamin schválen k léčbě těžké deprese a bipolární poruchy, hlavně pak u lidí, kteří mají sebevražedné sklony. Využívá se však jen u těžkých stavů.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.