Konsiliární vyšetření je vyšetření pacienta specializovaným lékařem. Provádí SE za účelem získání názoru jiného lékaře v oboru nebo jiné specializaci. Vyšetřující lékař podá zprávu o nálezu pacienta a doporučení k léčbě odesílajícímu lékaři.
Co je konziliární vyšetření?
Účel konsiliárního vyšetření
Účelem konsiliárního vyšetření je zjistit další informace, které mohou být relevantní pro stav pacienta nebo jeho léčbu. Posuzující lékař může požádat o další vyšetření, jako je například gynekologické vyšetření u žen nebo neurologické vyšetření, pokud se domnívá, že jsou nezbytná pro správnou diagnózu a léčbu pacienta.
Například:
- zda je nutný chirurgický zákrok
- k upřesnění diagnózy nebo ke zjištění, zda byl problém vyřešen
- potvrzení, zda pacientovi byla poskytnuta odpovídající léčba od jeho lékaře primární péče
- pomoci při vypracování plánu péče, který zohledňuje všechny aspekty pacientova stavu
Konsiliární vyšetření může být rovněž nutné, pokud se lékaři neshodnou na léčebných plánech a chtějí se vzájemně poradit.
Konsiliární vyšetření se obvykle koná na žádost jednoho nebo více lékařů. V některých případech však může o konsiliární vyšetření požádat i pacient, pokud má pocit, že léčebný plán jeho primárního lékaře je nedostatečný nebo nevhodný.
Jak dlouho trvá konsiliární vyšetření
Doba trvání takového vyšetření závisí na druhu specializace a na tom, zda lékař vykonává soukromou praxi nebo pracuje v nemocnici. V soukromé praxi je doba konsiliárního vyšetření obvykle delší než v nemocnici, protože pacient může čekat, až na něj přijde řada, a čekat, až bude specialista k dispozici. Doba, závisí i na tom, kolik pacientů je před nimi, jak dlouho jim trvá práce s každým pacientem a jak dlouho trvá specialistovi, než získá všechny informace od ostatních lékařů.
Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová | Edit: Andrea B.