S alergií nebo intolerancí na laktózu se v poslední době setkává hodně lidí. O co přesně jde?
Co je alergie na laktózu?
Co je laktóza?
Laktóza je v podstatě mléčný cukr. Nachází se v mléčných výrobcích a v mléce. Tento cukr je složitý, a tak s jeho trávením v těle pomáhá enzym „laktáza“, který se vyskytuje v tenkém střevě. Lidé mohou trpět dvěma problémy souvisejícími s laktózou - alergií a intolerancí.
Intolerance laktózy a alergie na laktózu
Rozdíl mezi alergií a intolerancí laktózy je naprosto zásadní. V případě alergie jde o imunitní odezvu organismu na mléčné bílkoviny. U intolerance je to pak příčina v podobě nedostatku enzymu s názvem „laktáza“.
Jak člověk vlastně pozná, že mu laktózu vadí a má na ni alergii nebo intoleranci?
Mezi nejčastější projevy patří:
- nevolnost nebo zvracení,
- křeče v břiše
- plynatost
- průjmy
- akné a vyrážky,
- bolesti hlavy či migrény
Příznaky mohou trvat až 2 dny.
Alergie na mléko
Alergie na mléko je projevem alergie na laktózu. Nejčastěji se jedná o bílkoviny, které obsahuje kravské mléko. Následně pak dochází k imunitní reakci organismu. Mezi projevy patří nejrůznější kožní obtíže, které u kojenců a batolat bývají mnohdy mylně zaměňovány za atopický ekzém.
Alergií na kravské mléko trpí přibližně 5 % dětí a 3 % dospělých.
A jak tento problém řešit?
V případě pouhé intolerance laktózy mnohdy stačí jen vyloučit ze stravy klasické kravské mléko. Vápník je pak vhodné tělu dodávat například prostřednictvím nejrůznějších kysaných výrobků.
Vhodné je také mléčné produkty nahradit výrobky z kozího mléka. V případě, že člověk vůbec nemůže konzumovat mléčné výrobky, pak je vhodné zařadit do stravy například mák, který je velmi dobrým zdrojem vápníku. Místo klasického mléka se pak dá užívat například mléko rýžové.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.