Magnetická rezonance (MR) je zobrazovací vyšetřovací metoda, která se funguje na principu silného magnetu a radiových vln. Je využívána ke komplexnímu zobrazování měkkých tkání těla (svalů, míchy, mozku, kloubů, šlach i dalších orgánů těla) a k posouzení jejich morfologie a odhalení případných patologií, jako jsou například nádory, nejrůznější anomálie, krvácení, záněty a další.
Co je magnetická rezonance? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Příprava na magnetickou rezonanci
Přestože se nejedná o žádnou invazivní metodu, menší příprava na vyšetření MR je přece jen potřeba. V první řadě je nutné odstranit veškeré kovové předměty – šperky, piercing, apod. - a ženy by rozhodně měly nahradit podprsenku s kosticemi sportovní bezešvou podprsenkou. Pokud se nějaké kovy nachází v těle pacienta (např. různé zubní výplně, kloubní náhrady či kovové dlahy), je nutné o to informovat lékaře a personál radiologie. Pozor je třeba si dát i na některé druhy líčidel, které by mohly obsahovat sloučeniny železa, proto je lepší přijít na vyšetření bez líčení.
Někdy je před vyšetřením nutné aplikovat do žil kontrastní látku. V takovém případě je třeba dostavit se nalačno 2 hodiny před samotným vyšetřením, pitný režim je však potřeba zachovat. Během aplikace kontrastní látky do žíly můžete pociťovat lehký chlad, ale nic jiného.
Kontraindikace vyšetření
Úplnou kontraindikací vyšetření MR je kardiostimulátor (laicky „budík“) a lidé, kteří ho mají by se neměli k MR přístroji ani přiblížit. Dále vyšetření nesmí podstoupit lidé, kteří mají kochleární implantát, neurostimulátor či kovové oční spony.
Průběh magnetické rezonance
Přístroj pro magnetickou rezonanci je uzavřený magnet válcovitého tvaru a vyšetření v něm probíhá vleže. Laicky se mu říká „tunel“, kam je pacient vsunut na lehátku. Vyšetření magnetickou rezonancí je neinvazivní a tudíž nebolestivé, některým lidem však může být nepříjemné, protože prostor v MR přístroji je velmi stísněný, což může být problém zejména pro lidi trpící klaustrofobií (strachem ze stísněných prostorů).
Vyšetření trvá v průměru 20 až 30 minut a pacient při něm musí ležet v klidu na zádech (výjimečně na břiše, pokud je to nutné). Přístroj během vyšetření vydává hlasité zvuky, které by se daly přirovnat k bouchání kladiva, proto je možné absolvovat ho se špunty v uších nebo někde i se sluchátky. Během vyšetřování pak můžete sem tam cítit teplo v právě skenované části těla. Nic nepříjemnějšího už vás ale nečeká, nebojte.
Výsledky vyšetření MR pak vyhodnotí lékař – radiolog.
Kam na magnetickou rezonanci?
- Praha - Fakultní nemocnice Bulovka
- Brno - Fakultní nemocnice Brno
- Pardubice - Pardubická nemocnice
- Prostějov - Nemocnice Prostějov, pavilon B
- Beroun - Rehabilitační nemocnice Beroun
- Olomouc - Fakultní nemocnice Olomouc
- Chomutov - Nemocnice Chomutov
- Ústí nad Labem - EUC Klinika Ústí nad Labem
- Ostrava - Fakultní nemocnice Ostrava
- Hradec Králové - Radiologická klinika
- Mělník - Nemocnice Mělník
- Havířov - Dům Zdraví Havířov
- České Budějovice - Nemocnice České Budějovice
- Most - Nemocnice Most
- Nový Jičín - Radiodiagnostické ordinace
- Chodov - Fakultní nemocnice Bulovka
- Zlín - Krajská nemocnice T. Bati
- Frýdek Místek - Frýdecko-Místecká nemocnice
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.
Pokračujte v čtení blogu: