Meningokok neboli Neiserria meningitidis je gramnegativní bakterie způsobující meningitidu, neboli zánět mozkových blan - závažné infekční onemocnění. Mnohdy se ovšem i u zdravých jedinců meningokok vyskytuje v nosohltanu a nezpůsobuje vůbec žádné obtíže.
Co je meningokok C?
Výskyt
Meningokok se vyskytuje v nosohltanu každého desátého člověka a nemusí způsobovat žádné obtíže. Avšak v některých případech stojí za invazivním meningokokovým onemocněním, které může způsobit dokonce až úmrtí. Ročně onemocní v České republice meningitidou přibližně kolem stovky lidí a kolem desítky pacientů tomuto onemocnění nakonec podlehne.
Velký nárůst pacientů je pozorován ve věkové kategorii 1 - 4 roky, ve které se úmrtnost týká až 30 %. Bakterie se totiž přenáší kapénkovou cestou a nejvíce se šíří právě v dětském kolektivu. U většiny osob ale naštěstí bakterie meningitidu nevyvolá. Rozvoji tohoto onemocnění může napomoci hned několik faktorů, a to například nadměrná fyzická i psychická zátěž, nedostatek spánku nebo oslabená imunita. Přenáší se také snáze v uzavřených a nevětraných prostorech.
Léčba meningokokové nákazy
V případě onemocněním meningitidou rozhodují mnohdy doslova i minuty. Důležité je rozpoznání typických příznaků. Mezi symptomy, které se nejčastěji u meningitidy vyskytují, patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nesnesitelná bolest hlavy, strnutí šíje či citlivost na světlo.
Důležité je, aby antibiotická léčba byla zahájena co nejdříve, a to ideálně během několika hodin. V horších případech se musí zahájit také plicní ventilace, nebo dokonce i dialýza, a to z toho důvodu, že dochází k selhávání některých orgánů, především plic a ledvin. I vyléčení pacienti ovšem mohou mít doživotní následky v podobě zhoršení zraku či sluchu, poškození srdce nebo mozkových funkcí. Do budoucna pak hrozí psychické potíže a epileptické záchvaty.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.