RS virus neboli lidský respirační syncytiální virus (RSV, anhglicky Human respiratory syncytial virus) je původce respiračních onemocnění, která mohou mít i závažný průběh, zejména pak u malých dětí, starších lidí a oslabených jedinců. Patří mezi RNA viry, stejně jako například virus chřipky, klíšťové encefalitidy nebo v posledních letech rozšířený koronavirus.
Co je RS virus?
Jaké onemocnění RS virus vyvolává?
Patogeneze RS viru spočívá v tom, že je schopen vyvolat závažné respirační onemocnění, zejména u malých dětí – kojenců, batolat a dětí předškolního věku. Způsobuje nejčastěji zánět průdušek (bronchitidu) nebo zápal plic (pneumonii), což může nemocnému přivodit potíže s dýcháním. Jako komplikace se k onemocnění může přidat také zánět středního ucha (otitis).
Kdo je nákazou RS virem nejvíce ohrožen a jak se přenáší?
Nejohroženější skupinou, u níž se nákaza RS virem objevuje nejčastěji, jsou malé děti, od kojenců až po předškoláky. Především u těch nejmenších může onemocnění vyžadovat i hospitalizaci v nemocnici. K přenosu dochází nejvíce v dětských kolektivech, jako jsou například jesle, mateřské školky, dětské skupiny nebo zájmové kroužky pro nejmenší.
Nejlépe se viru daří v chladném zimním období. Přenáší se stejně jako jiné viry (a bakterie) způsobující respirační onemocnění – kapénkovou cestou, přímým kontaktem s nemocnou osobou nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů (hraček apod.).
Inkubační doba od nákazy po projevení prvních příznaků je 2 až 8 dnů.
Jak se nákaza RS virem projevuje?
Příznaky onemocnění RS virem jsou následující:
- vysoká horečka
- rýma
- silný dráždivý kašel
- potíže s dýcháním
- u kojenců potíže se sáním (kvůli zhoršenému dýchání)
- únava
Jak už bylo napsáno, onemocnění je nebezpečné hlavně pro malé děti, kterým sestupuje do dolních cest dýchacích a může u nich vyvolat právě zánět průdušek nebo dokonce zápal plic. Pokud by jste si u vašeho dítěte všimli, že se mu obtížně dýchá, neprodleně kontaktujte lékaře.
Léčba nákazy RS virem
Protože se jedná onemocnění virového původu, nezabírají na něj antibiotika a léčba proto spočívá ve zmírňování nepříjemných příznaků:
- snižování horečky (antipyretika, chladivé zábaly)
- léky na tlumení kašle (antitussika)
- dostatek tekutin
- klidový režim
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.