UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je narkolepsie?

Narkolepsie je vzácná neurologická porucha, která se vyznačuje nadměrnou denní spavostí. Osoba, která narkolepsií trpí, tak nepředvídatelně a náhle usíná kdykoli během dne, a to nezávisle na dostatku, či nedostatku spánku a také nezávisle na místě či situaci. K náhlému upadnutí do hlubokého spánku tak může dojít i v těch nejnepravděpodobnějších situacích – při řízení auta nebo třeba během rozhovoru či u oběda.

Spánek se dostavuje kdykoli, kdekoli a bez varování. Problém tkví v tom, že mozek není schopen regulovat spánkový cyklus. Nemoc se řadí k takzvaným hypersomnickým poruchám, které jsou charakterizovány patologicky zvýšenou spavostí.

co-je-narkolepsie

Co je to narkolepsie?(Zdroj fotky: Freepik.com)

Rozdělení narkolepsie

Narkolepsie se dělí na dva typy – narkolepsii 1. typu a narkolepsii 2. typu.

Narkolepsie 1. typu

Narkolepsie 1. typu byla původně nazývána narkolepsie s kataplexií. Kataplexie je náhlá přechodná ztráta svalového tonu (napětí), k níž dochází v důsledku degenerace určitého druhu mozkových buněk, které produkují mediátor hypokretin.

Diagnostickým indikátorem narkolepsie 1.typu je tak velmi nízká či dokonce neměřitelná hladina hypokretinu v mozkomíšním moku. K tomuto typu narkolepsie se přidávají také spánkové halucinace či spánkové ochrnutí – dostavují se převážně při usínání a probouzení a společně vyvolávají nepříjemný jev zvaný spánková paralýza.

Narkolepsie 2. typu

Narkolepsie 2. typu se projevuje většinou jen čistě náhlými narkoleptickými záchvaty spánku, kataplexie ani spánkové ochrnutí či halucinace se zde neobjevují nebo jen velmi vzácně. Příčina tohoto typu narkolepsie dosud nebyla spolehlivě zjištěna.

Příznaky narkolepsie

Nejvýraznějším příznakem narkolepsie je zvýšená spavost a záchvaty spánku kdykoli a kdekoli, bez varování. Tento příznak je společný oběma typům narkolepsie. U narkolepsie 1. typu se pak ještě přidává kataplexie (ztráta svalového napětí), spánkové halucinace, spánkové ochrnutí či spánková paralýza. Noční spánek je pak nemocnými popisován jako značně nekvalitní.

sportovni-vyziva

Léčba narkolepsie

Příčina této poruchy se bohužel léčit nedá, terapie narkolepsie je tedy čistě symptomatická, probíhá za pomoci širší škály léků a ideálně v kombinaci s behaviorální léčbou. K tomu je pak samozřejmě nutné dodržovat určitý denní i noční režim a dobrou spánkovou hygienu. Je také třeba dbát na zdravou životosprávu, nepřetahovat se, vyloučit alkohol a kofein, a to hlavně v době před spaním.

Pokud máte jakékoli podezření na možnou narkolepsii, určitě neváhejte navštívit lékaře. Ten vás vyšetří a odešle vás do spánkové laboratoře, která se přímo zaměřuje na diagnostiku spánkových poruch. Je-li vám narkolepsie diagnostikována, určitě omezte všechny rizikové faktory, které by mohly vést k úraz nebo dokonce mohly být fatální – sem patří především práce ve výškách, řízení auta, zkrátka jakékoli činnosti, které by mohly představovat ohrožení pro vás či vaše okolí.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si doplňky do ložnice:

Pokračujte v čtení blogu: