Pankreas je latinské označení pro slinivku břišní. Tento orgán, ač bývá někdy podceňován, má v našem těle velmi důležitou a nezastupitelnou roli. Mimo jiné zajišťuje normální funkci trávicího systému a stará se o regulaci hladiny cukru v krvi. Správnou funkci slinivky břišní nejčastěji ohrožuje zánět nebo také rakovina.
Co je to pankreas?
Co je slinivka břišní?
Slinivka neboli pankreas je orgán protáhlého tvaru o velikosti přibližně 12-16 cm. Její hmotnost je něco kolem 90 g. Pankreas se nachází v oblasti nad žaludkem, hluboko v břišní dutině. Úkolem slinivky břišní je také produkovat enzymy a hormony.
Jelikož je slinivka břišní tzv. podvojná žláza, má tedy dvě funkce. Jednou z nich je ta, že jako žláza s vnitřní sekrecí produkuje hormony a jako žláza s vnější sekrecí pak produkuje trávicí enzymy. Tyto trávicí enzymy hrají důležitou roli pro štěpení základních živin, jako jsou bílkoviny, tuky či sacharidy.
Přímo ve slinivce břišní jsou vytvářeny hormony, konkrétně inzulin a glukagon. Inzulin pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a glukagon ji naopak zvyšuje. V případě poškození slinivky břišní se problém projevuje příznaky, jako je například bolest v nadbřišku, silné nadýmání, nucení na zvracení po vydatném jídle. Slinivky se týkají nejčastěji onemocnění v podobě zánětu a rakoviny.
Zánět slinivky břišní nebo také pankreatitida má nejčastější příčinu v podobě nadměrné konzumace alkoholu, ale způsobovat jej mohou také žlučové kameny. Na vině může být i genetika. Více dispozicí k zánětu slinivky mají obézní lidé a lidé s nevhodnými stravovacími návyky. Řešením zánětu je užívání léků a zavedení dietních opatření.
Na rozdíl od zánětu slinivky je rakovina slinivky výrazně závažnějším onemocněním. Sklony k ní mají diabetici a osoby s rozvinutým chronickým zánětem slinivky.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.