Papilom je kožní výrůstek benigního (nezhoubného) charakteru který se může objevit na jakémkoli epitelu, tedy jak na kůži, tak na sliznicích, například na sliznici úst, na sliznici močových cest, na rtech, na tváři, na krku, v dekoltu, v podpaží či tříslech, ale také v oblasti genitálií (condylomata).
Co je to papilom? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Příčiny vzniku papilomu
Původcem papilomu je lidský papilomavirus (HPV). Papilom má květákovitý tvar, narůžovělou či bělavou barvu a může dorůstat velikosti až jednoho centimetru. Je bezbolestný a obvykle ničemu nepřekáží, pokud se nenachází na nevhodném místě, například v ústech, kde mohou ztěžovat polykání či řeč, v močových cestách, kde mohou zhoršovat odtok moči, v oblasti očí, kde mohou překážet zraku nebo kdekoli, kde vypadají zkrátka neesteticky.
Přenos lidského papilomaviru
Lidský papilomavirus (HPV), který způsobuje tyto kožní a epitelové výrůstky, je přenosný z člověka na člověka. Nakazit se můžete jak přímým kontaktem s nakaženou osobou, tak i nepřímo, například ve veřejném bazénu, sauně, vířivce nebo při použití stejného ručníku. HPV v sobě nosí vysoké procento populace a obvykle nezpůsobuje žádné problémy. Typů HPV existuje spousta, nebezpečné jsou však dva typy lidského papilomaviru, a to typ 16 a 18, které mohou způsobit karcinom děložního čípku.
Diagnostika papilomu
Pokud se papilom nachází na povrchu těla, stačí k jeho diagnostice pouhé oko a návštěva kožního lékaře. Jak už ale bylo popsáno výše, papilomy se mohou objevit i na sliznicích, dokonce i ve vnitřních orgánech. V takovém případě je pak nutné specializované endoskopické vyšetření podle místa potíží – například cystoskopie v případě podezření na papilom v močových cestách, nebo gastroskopie při podezření na výskyt papilomu v zažívacím traktu.
Aby bylo možné s přesností určit, zda se skutečně jedná o papilom, provede se během endoskopie biopsie (odběr vzorku tkáně), který se pošle na histologii, kde určí původ výrůstku.
Odstranění papilomu
Papilomy, které způsobují potíže nebo se nachází na viditelných místech v obličeji, je možné odstranit chirurgickou cestou, elektrokoagulací, vysokofrekvenčním elektrochirurgickým přístrojem nebo laserem. Dnes se na odstranění papilomů lokalizovaných na kůži specializují i různé kliniky estetické medicíny. Jedná se o malý zákrok s krátkou dobou hojení, který se provádí ambulantně.
Péče o jizvu po papilomu
Po odstranění papilomu je třeba ranku několik dnů chránit náplastí a vznikající stroupek neodlupovat, jinak by vznikla nevzhledná jizva. Podstupujete-li zákrok v létě, pak myslete na to, že třeba jizvu ošetřovat opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem, kdykoli budete pobývat na slunci.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.