Co je presbyopie?
Presbyopie je výraz pro oční vadu, která se vyskytuje především u lidí vyššího věku. Jedná se v podstatě o projev degenerace oční čočky. Do rizikové skupiny patří lidé už od 40 let. Dříve také byla tato oční vada označována jako stařecká vetchozrakost.
Co je to presbyopie? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Příznaky presbyopie
Presbyopie se projevuje nutností mít při čtení knihu dále od sebe, a to přibližně v úrovni délky paže. Dále se může projevovat i bolestmi hlavy a únavou. Člověk s touto oční vadou také často v běžné čtecí vzdálenosti vidí text rozmazaně. Častá je i bolest a únava očí nebo zamlžené vidění.
První příznaky presbyopie, které mohou být zpočátku nenápadné, ale měly by být varovnými signály, se začínají projevovat přibližně mezi 40. – 45. rokem věku. Ve věku kolem 60 let pak dochází ke stabilizování potíží a dále se většinou už nezhoršují. V podstatě se nejedná o oční vadu jako takovou, nýbrž k těmto problémům dochází v důsledku stárnutí organismu. U mladého člověka je oční čočka velmi pružná.
V průběhu stárnutí ovšem dochází k určitým změnám na oční čočce, kdy se v ní usazují látky bílkovinné povahy. Ty zapříčiňují snižování pružnosti čočky a následné problémy s viděním. Pro člověka pak bývá mnohem obtížnější zaostřit na předměty v blízké vzdálenosti.
Léčba presbyopie
Ačkoliv žádný lék na presbyopii neexistuje, je mnoho metod, jak se tento nepříjemný stav dá alespoň částečně zlepšit. Pro korekci zraku se používají brýle, oční čočky progresivní či kontaktní nebo refrakční chirurgie.
V oblasti refrakční chirurgie se může přistoupit k některému z úkonů jako je konduktivní keratoplastika, kdy se používají rádiové vlny pro změnu čočky. Další možností je pak implantace nitroočních čoček, kdy je oční čočka nahrazena čočkou syntetickou nebo se provádí laserová korekce.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.