Pojem prevalence označuje počet případů nemoci nebo stavu, které se v populaci aktuálně vyskytují. Zahrnuje jak osoby, které danou nemocí nebo stavem trpí, tak osoby, které ji dříve měly, ale nyní se zotavily.
Co je to prevalence?
Prevalence onemocnění
Prevalence se obvykle vyjadřuje v procentech a lze ji vypočítat z počtu nově hlášených případů (incidence) za určité období, např. za jeden rok. Nezahrnuje osoby, které na své onemocnění zemřely. Například pokud je v populaci 100 000 lidí během jednoho roku hlášeno 20 nových případů rakoviny, dostaneme incidenci 2 případy na 1000 obyvatel.
Pokud by v následujícím roce bylo diagnostikováno dalších 10 lidí s rakovinou - celkem tedy 30 případů - pak by to znamenalo míru výskytu 3 na 1000 (30/100 000). Prevalence se vypočítá vydělením počtu stávajících případů celkovým počtem osob v populaci (prevalence = počet stávajících případů/počet obyvatel). Prevalence nemoci se může v průběhu času měnit, protože je jí diagnostikováno více lidí a další na ni umírají.
Metody určení prevalence nemoci
- Demografické průzkumy, které využívají statistické údaje o populaci k odhadu, jak časté jsou mezi ní určité nemoci.
- Průzkumy mezi poskytovateli zdravotní péče, které využívají informace od lékařů a dalších zdravotnických pracovníků k odhadu, jak časté jsou konkrétní nemoci u jejich pacientů.
- Epidemiologické studie, které sledují skupiny lidí v průběhu času a kladou jim otázky týkající se jejich zdravotního stavu.
Co je incidence
Prevalence se často zaměňuje s incidencí. Rozdíly mezi prevalencí a incidencí mohou být matoucí. Oba ukazatele se používají k popisu četnosti výskytu nemoci v populaci, ale děje se tak různými způsoby.
Incidence je počet nových případů za rok. Tento údaj je užitečný při porovnávání různých onemocnění, protože vám řekne, jak často se ta která nemoc v průběhu času vyskytuje.
Pokud má například jedna nemoc výskyt 2 případy na 1 000 lidí a druhá 5 případů na 1 000 lidí - přestože obě nemoci postihují 2 % populace - pak je první nemoc častější.
Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová | Edit: Andrea B.