UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je pseudocysta?

Pseudocysta je hromada tekutiny obklopená tenkou stěnou, která se vytváří v těle, ale na rozdíl od skutečné cysty nemá epiteliální výstelku. Pseudocysty se často objevují v důsledku zánětu nebo traumatu.

co-je-pseudocysta

Co je to pseudocysta? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Cysta versus pseudocysta

Cysta je uzavřená dutina nebo vak naplněný tekutinou, plynem, hnisem nebo jiným materiálem, obvykle obklopený tenkou membránou. Cysty mohou vznikat v různých částech těla a mohou mít různé příčiny, včetně zánětlivých procesů, infekcí, genetických abnormalit, chronického podráždění nebo zablokování tělních kanálků.

Jaký je rozdíl mezi oběma útvary, tedy cystou a pseudocystou? Cysta a pseudocysta jsou obě uzavřené dutiny naplněné tekutinou v těle, ale liší se ve své struktuře a v mnoha případech i v příčině vzniku.

Zde je shrnutí hlavních rozdílů:

  1. Struktura:

    • Cysta: Má vlastní výstelku z buněk, často zvanou epiteliální výstelka.
    • Pseudocysta: Nemá vlastní epiteliální výstelku. Je obklopena tenkou stěnou zánětlivého a granulačního tkáně.

  2. Příčina vzniku:

    • Cysta: Může vzniknout z různých příčin, včetně genetických abnormalit, zablokování tělních kanálků, chronického podráždění nebo zánětlivých procesů.
    • Pseudocysta: Často vzniká v důsledku zánětu nebo traumatu. Například pseudocysta slinivky břišní může vzniknout po akutním zánětu slinivky břišní.

  3. Umístění:

    • Cysta: Může se objevit téměř kdekoli v těle.
    • Pseudocysta: Je často spojena s určitými orgány, například s slinivkou břišní.

Je důležité poznamenat, že diagnostika a léčba mohou záviset na typu (cysta vs. pseudocysta), umístění a příčině vzniku.

sportovni-vyziva

Jak se pseudocysty léčí

Bezpříznakové pseudocysty obvykle žádnou léčbu nevyžadují a mohou být pouze sledovány. V některých případech ovšem tyto útvary mohou výrazně zasahovat do zdraví a běžných činností člověka. Pak nezbývá než takový útvar odstranit. Způsobů je hned několik, záleží především na okolnostech jako je velikost útvaru nebo jeho umístění. Lze jej odstranit pomocí punkce nebo chirurgickým zákrokem.

V případě, že pseudocysta jakýmkoliv způsobem pacienta omezuje, a to například v pohyblivosti, poté se přistupuje k odsátí cysty za pomoci punkce a s následným aplikováním protizánětlivých léků neboli kortikoidů. Toto řešení je miniinvazivní.

K chirurgickému odstranění pseudocysty se přistupuje v případech, kdy je výrazně omezena nebo znemožněna hybnost pacienta nebo v případech, kdy má výrazně zhoršenou kvalitu chůze. I v takovém případě se většinou jedná o jednoduchý a rychlý chirurgický zákrok.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková 

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: