Svrab je kožní onemocnění, které způsobuje roztoč vyskytující se v kůži člověka. Svrab se přenáší kontaktem s nakaženou osobou, ne však běžným dotykem nebo podáním ruky, ale bližším kontaktem. Jedná se o vysoce infekční onemocnění. Typické pro svrab je velice rychlé šíření, a to hlavně v uzavřených kolektivech. Inkubační doba do objevení prvních příznaků je přibližně 2-6 týdnů.
Jak léčit svrab?
Příznaky svrabu
Mezi hlavní příznaky nakažení svrabem patří především svědění, které graduje v noci a zarudlé či bělošedé linky na pokožce. Roztoč je nejvíce aktivní právě v noci, v teple pod přikrývkou. Časté je také nakažení více členů domácnosti a úporné svědění jejich kůže.
Svrab se může projevovat i drobnými pupínky, které se většinou objevují ve dvojicích. Roztoč způsobující svrab si většinou vybírá oblast kůže, která je tenká, měkká a jemná. Nejvíce jsou tedy projevy patrné v oblasti podpaží a v loketních jamkách, na hýždích a vnitřních stranách stehen, mezi prsty a na zápěstí nebo také v oblasti pasu.
Úporné svědění se většinou neobejde bez škrábání, což ovšem následně vede k tvorbě ranek stroupků, nebo dokonce i mokvající kůže.
A jak se svrabu zbavit?
Důležité je vždy kontaktovat lékaře. Toto infekční onemocnění navíc podléhá epidemiologickému hlášení. Součástí léčby jsou pak léky na předpis nebo také mast se sírou. Léčebné masti se nanášejí na celé tělo a po uplynutí stanovené doby se smyjí. Ke svědění se pak užívají antihistaminika.
Vhodné je také dodržování hygienických opatření. Používané ložní prádlo, ručníky i oblečení je nutné vyprat alespoň na 60 °C. Matrace, čalounění nebo také sedadla v autě je vhodné důkladně vysát. Pro lepší efekt je možné použít speciální insekticidní přípravky. Prevencí, jak předcházet svrabu do budoucna, je dodržování základních hygienických opatření.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.