Co je tenzní bolest hlavy?
Tenzní bolest hlavy čas od času zažije snad každý z nás. Bolest při ní je tupá a bilaterální, tedy postihuje obě strany hlavy. Intenzita bolesti je spíše lehčí až střední a způsobuje ji napětí svalů, zejména v oblasti ramen a krku.
Co na tenzní bolest hlavy?
Tenzní bolest hlavy versus migréna
Mnoho lidí si plete tenzní bolest hlavy s migrénou. Mezi migrénou a tenzní bolestí hlavy je ale podstatný rozdíl. Zatímco tenzní bolest hlavy není nemoc jako taková (dostavuje se například po probdělé noci, při nedostatku tekutin apod.), migréna je chronické a velmi bolestivé neurologické onemocnění, které postihuje mozkové cévy – ty se stáhnou a mozek se hůře prokrvuje, což vede k silné bolesti hlavy a dalším nepříjemným symptomům.
Tenzní bolest hlavy (tenzní cefalea) je tupá a typicky bilaterální, postihuje tedy obě strany hlavy současně, neorientuje se jen na jednu, jako je tomu u migrény. Intenzita bolesti je lehká až střední. Také ji nedoprovází příznaky, jako je nevolnost, zvracení, poruchy vidění a další potíže charakteristické pro migrénu.
Epizoda tenzní bolesti hlavy může trvat od 30 minut až po několik dnů a může dobře reagovat na fyzickou aktivitu na čerstvém vzduchu, což u migrény též neplatí.
Typy tenzní bolesti hlavy
Tenzní bolesti hlavy mohou být buď epizodické nebo chronické.
- Epizodické bolesti hlavy – dostavují se nanejvýš 14 dnů v měsíci a jsou nejčastějším typem
- Chronické bolesti hlavy - o chronických bolestech hlavy mluvíme v případě, že se bolest objevuje častěji než 15 krát do měsíce po dobu 3 měsíců
Příčiny tenzní bolesti hlavy
Mezi nejčastější příčiny tenzní bolesti hlavy patří:
- zvýšená míra stresu
- špatné držení těla
- potíže s krční páteří
- nedostatek spánku
- nedostatek tekutin
Všechny tyto faktory mohou způsobit nepříjemné napětí svalstva ramen a krku, což se projeví právě nepříjemnou tenzní bolestí hlavy.
Léčba tenzní bolesti hlavy
Kromě běžně dostupných analgetik a přikládání chladivých obkladů na čelo a zátylek je při častějších tenzních bolestech dobré dodržovat i určitá režimová opatření, aby se bolesti nestaly chronickými a snížila se jejich četnost:
- dostatek spánku (alespoň 7 hodin denně), pravidelnost
- dostatek tekutin (čistá voda, čaj)
- uvolňovací cviky
- vhodná tělesná aktivita – jóga, plavání, běh
- vhodně zvolené uvolňující masáže
- vyhýbání se stresovým situacím
- psychoterapie (v případě potřeby)
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.