Co je to endometrióza a jak se léčí?

Endometrióza je chronické gynekologické onemocnění, které se může objevit u ženy v jakékoli fázi jejího reprodukčního života - může postihnout jak dospívající dívku, tak ženu před menopauzou. Onemocnění spočívá v tom, že se buňky děložní sliznice nachází i mimo děložní dutinu – nejčastěji se mohou vyskytovat na vaječnících, ve vejcovodech, v pochvě, v jizvě po císařském řezu či jinde v oblasti pánve a dutiny břišní (např. ve střevech či v močovém měchýři). Ve velmi vzácných případech se pak kousky děložní sliznice mohou objevit i na méně pravděpodobných místech, mimo pánevní a břišní dutinu (v nose, oku, plicích apod.). Endometrióza je také častou příčinou ženské neplodnosti. 

co-je-endometrioza_1
Co je to endometrióza?

Příčiny endometriózy

Název nemoci je odvozen od slova „endometrium“, což je latinské označení pro děložní sliznici, která se během menstruačního cyklu vlivem ženských hormonů estrogenu a progesteronu mění (narůstá a odlučuje se). Endometrium slouží k uhnízdění oplodněného vajíčka. Nedojde-li ovšem k oplodnění, endometrium se začne přirozeně odlučovat a nakonec vyjde z těla ven jako menstruační krvácení.

Příčiny vzniku endometriózy zahrnují několik teorií, mezi nejčastější patří:

  1. Implantační – během menstruace se buňky děložní sliznice dostanou na jiné místo (např. do vejcovodů, na vaječníky apod.), nejčastěji z důvodu tzv. retrográdní menstruace, při níž menstruační krev neodtéká děložním hrdlem a vaginou z těla ven, ale teče směrem do vejcovodů a dále do dutiny břišní

  2. Metaplastická – některé buňky se přemění na buňky endometriální


Obvykle však není možné zjistit, na jakém principu se onemocnění rozvinulo u té které ženy a předpokládá se, že svou roli hraje spíše souhra více faktorů najednou.

Příznaky endometriózy

Endometrióza má poměrně velikou variabilitu příznaků, které se mohou objevovat i u jiných gynekologických onemocnění a poruch, tudíž nebývá úplně snadné stanovit diagnózu bez důkladného vyšetření.

Mezi nejčastější projevy, které endometriózu provází, patří:

  • silná a hodně bolestivá menstruace
  • bolesti při pohlavním styku (dyspareunie)
  • nespecifické bolesti v podbřišku i mimo menstruaci
  • neplodnost (sterilita)
  • střevní obtíže a nadýmání (hlavně při endometrióze ve střevech)


Mnoho výše zmíněných potíží se může vyskytovat i při jiných onemocněních a poruchách, proto je nutné navštívit lékaře a nechat se důkladně vyšetřit. Nejčastějšími důvody, které ženu přivedou do gynekologické ordinace a následně je stanovena diagnóza endometriózy, je velmi bolestivá menstruace nebo nemožnost početí.

Další příznaky se pak odvíjí od toho, kde přesně v těle se ložiska endometriózy nachází.

sportovni-vyziva

Diagnostika endometriózy

Diagnostika onemocnění se volí podle toho, jaké problémy ženu trápí. Nejčastější metodou pro stanovení diagnózy endometriózy lokalizované například v dutině břišní je diagnostická laparoskopie. Při té je možné ložiska také odstranit. Dále pak vyšetření krve, sonografické vyšetření nebo magnetická rezonance.

Léčba endometriózy

Léčba tohoto onemocnění může být buď chirurgická, při níž se odstraní ložiska endometriózy (především v případě, že si žena přeje otěhotnět) nebo hormonální anebo kombinovaná. Poslední možnost, tedy léčba kombinující operaci s hormonální terapií, je nejčastější volbou. Samotná hormonální léčba totiž neřeší samotné onemocnění, ale spíše potlačí nepříjemné projevy.

Jak už bylo zmíněno výše, endometrióza s sebou často nese i potíže s otěhotněním, bývá i jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti. V dnešní době, kdy se medicína stále vyvíjí a posouvá kupředu, už ale bývá úspěšnost léčby velmi vysoká a s ní i následné početí miminka.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: