Ventrolistéza (známá také jako zadní posun obratlového těla) je zdravotní stav, ke kterému dochází, když se jeden obratel posune dopředu přes druhý. Může k tomu dojít v oblasti bederní páteře (dolní část zad), hrudní páteře (horní část zad) nebo krční páteře (krk).
Co je ventrolistéza obratle?
Ventrolistréza obratle
Posunutí jednoho obratle přes druhý se nazývá subluxace. K subluxaci může dojít v oblasti bederní páteře (dolní část zad), hrudní páteře (horní část zad) nebo krční páteře (krk). Tento stav je také známý jako "sklouznutí ploténky" nebo "hernie ploténky".
K vyhřeznutí ploténky dochází, když se měkký rosolovitý střed meziobratlové ploténky vyhřezne trhlinou ve vnějším prstenci z pevné chrupavky. Obvykle se to stává lidem, kteří utrpěli úraz, ale může se to stát i bez zjevné příčiny.
Příčiny ventrolistézy
Ventrolistéza může být způsobena například:
- nádory
- infekcemi, jako je osteomyelitida (infekce v kosti) a diskitida (infekce ve vazech)
- úrazem,
- vrozenými vadami
- degenerativními stavy
- osteoporózou nebo osteoartrózou
Příznaky ventrolistézy
- Bolest zad (může být horší při předklonu)
- Brnění nebo necitlivost rukou nebo nohou (může být horší při předklonu)
- Slabost v nohách
- Snížené reflexy v nohou
Léčba ventrolistézy
Léčba ventrolistézy může zahrnovat:
- Chirurgický zákrok, při kterém se opraví defekt v těle obratle
Tato operace se provádí řezem na zádech (otevřená operace). Chirurg odstraní poškozenou část obratle, nahradí ji kostním štěpem a pomocí šroubů a tyčí spojí obratel s jeho sousedem nad a pod ním. - Ortéza nebo korzet, který udržuje páteř během hojení rovnou
Ortézu lze nosit při aktivitě i v klidu. Doba, po kterou budete muset ortézu nosit, závisí na vašem zranění. Někteří lidé budou muset nosit ortézu několik měsíců, zatímco jiní mohou potřebovat pouze týdny nebo měsíce podpory. - Léky proti bolesti (analgetika), například paracetamol (Tylenol) nebo ibuprofen (Advil).
Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová | Edit: Andrea B.