UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak léčit hlasivky?

Čas od času se stane, že nám mohou hlasivky přechodně vypovědět službu. Pokud nejste vyloženě zpěvák, pak to není zas takový problém, potrápit ale přesto dovede. Unavené či nemocné hlasivky se projeví nejčastěji chrapotem až ztrátou hlasu. Jak se ale nelibého chrapotu zbavit a jak svým hlasivkám znovu navrátit ztracenou kondici?

jak-lecit-hlasivky

Jak léčit otok hlasivek? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příčiny chrapotu

Příčiny chrapotu jsou různé. Nejčastěji o hlas přicházíme z důvodu nějakého onemocnění dýchacích cest, které postihne i hlasivky. Nejčastěji to bývá při zánětu hrtanu (laryngitidě). Dočasný chrapot ale může nastat i po namáhání hlasivek zpěvem, křikem nebo třeba celodenním mluvení (to znají zejména učitelé). Hlasivky jsou vlastně svaly a mohou se tak přetížit stejně jako jakýkoli jiný sval v těle.

Hlasivkám ale nesvědčí ani tyto faktory:

  • kouření
  • alkohol
  • chladný vzduch
  • klimatizace
  • znečištěný vzduch (prašné prostředí, výpary z chemikálií, smog)


Dále může být chrapot i jedním z příznaků daleko některého závažnějšího onemocnění, proto trvá-li déle než tři týdny, určitě byste měli vyhledat lékaře.

sportovni-vyziva

Léčba chrapotu

Když se chceme zbavit chrapotu a získat zpět svůj hlas, je v první řadě důležité dopřát svým hlasivkám co nejvíce klidu – nenamáhat je a mluvit co nejméně. Šeptání ovšem vhodné taky není. Možná vás to překvapí, ale šepot hlasivky zatěžuje dokonce ještě víc než normální mluvení.

Samotná léčba hlasivek pak spočívá kromě hlasového klidu také v rozpuštění a uvolnění hlenu, který hlasivky potáhl a způsobil chrapot. Můžete užívat volně dostupné léky na ředění hlenu a vykašlávání, například bromhexin nebo acetylcystein, případně pastilky.

Babské rady jak léčit hlasivky

Pokud nechcete léky jako takové, zkuste sáhnout po přírodních prostředcích, které mají podobné mukolytické účinky jako klasické léky – uvařte si cibulový čaj s medem a majoránkou, vyrobte si jednoduchý cibulový sirup z medu a cibule nebo vyzkoušejte odvar z bylinek. Dobré účinky má čaj z lipového květu nebo divizny. Pokud byste si nevěděli rady, v lékárně vám jistě poradí, jakou bylinnou směs vybrat.

Příznivé účinky na oslabené a nemocné hlasivky má také tradiční Vincentka, pramenitá minerální voda slané chuti, kterou zakoupíte za pár korun v lékárně. Můžete ji popíjet nebo kloktat, nejlepšího efektu ale dosáhnete inhalací – vincentku nalijete do hrnce, zahřejete k bodu varu, necháte krátce zchladnout a pod ručníkem budete opatrně vdechovat vodní páru po dobu pěti až deseti minut. Léčivé složky obsažené ve Vincentce se tak lépe dostanou k samotným hlasivkám a teplá pára zároveň zvlčí sliznici a pomůže rozpustit hlen.

Jedna babská rada také říká, že je dobré pít teplou vincentku naředěnou s mlékem v poměru 1:1. Možná vám to bude znít divně, ale mě se tato rada doopravdy osvědčila. V kombinaci s inhalací jsem tak po více než třech týdnech chrapotu měla během dvou dnů svůj hlas zpátky (k velké škodě mého manžela a dětí) :-)

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: