Jak léčit opar na rtech?
Opar je bolestivý puchýřek virového původu, který se obvykle vytvoří na rtech v tu nejméně vhodnou chvíli. Nejenže umí být pěkně nepříjemný, ale taky nehezky vypadá, proto ho zvlášť dámy nevítají právě s otevřenou náručí. Opar na rtu je způsoben virem Herpes simplex, konkrétně kmenem HSV 1 a jakmile vám jednou vnikne do těla, bude už s vámi navždy. I proto mají opary sklon k recidivám. Jelikož jde o virové onemocnění, je také vysoce nakažlivý, přenáší se přímým kontaktem s postiženou tkání.
Jak léčit opary na rtech? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Jak vypadá opar
Opar se projeví ještě předtím, než vznikne, a to nepříjemným svěděním či brněním postiženého místa na rtu. Druhý den se většinou objeví drobné puchýřky, které mohou bolet a štípat. Po několika dnech puchýřky prasknou a vytvoří se na nich strup. Samotný opar se hojí přibližně deset dní.
Příčiny oparu
Opar se objeví ve chvíli, kdy se do vašeho organismu dostane virus HSV 1 a pak můžete počítat s tím, že se vám může kdykoli znovu vrátit. Nejčastěji napadá lidi s oslabenou imunitou.
Pokud na výskyt oparů trpíte, vyvarujte se následujících rizikových faktorů (je-li to samozřejmě možné):
- nachlazení, které oslabuje imunitu
- únava, nedostatek spánku
- psychické vypětí, stres
- potravinové alergie, dráždivé potraviny
- hormonální změny
Jak léčit opar
Když se vám vytvoří opar, obvykle musíte počkat, až se vyhojí. Trvá to zhruba týden až deset dní a léčbu můžete urychlit nejrůznějšími přípravky z lékárny, které její dobu zkrátí. Nejlepším protivirovým lékem je acyklovir, který seženete ve formě tablet či masti. Léčbu je třeba zahájit už při prvotních příznacích svědění, tedy ještě předtím, než se objeví samotné puchýřky.
Kromě acykloviru můžete vyzkoušet také nejrůznější masti, náplasti, gely, oleje nebo tinktury, které podpoří hojení oparu. V případě, že by opar nezmizel do čtrnácti dnů od výsevu nebo se do něj dostala bakteriální infekce, určitě neváhejte a navštivte lékaře. Zkusit můžete i některou z babských rad – tea tree olej, lékořici nebo odvar z tymiánu.
Prevence oparu
Pokud se chcete vyhnout recidivě oparu, je dobré zkusit posílit imunitu. Kromě pestré stravy bohaté na vitaminy a minerály můžete do jídelníčku zařadit také vitaminové doplňky – vitamin C, E, lysin, zinek, omega 3 mastné kyseliny a vitaminy skupiny B.
Je také vhodné vyhýbat se rizikovým potravinám, které mohou podpořit tvorbu zánětu a oslabovat imunitu. Patří sem zejména dráždivá strava bohatá na cukry, kyselé ovoce a alkohol. Podpořit vznik oparu mohou také potraviny s obsahem argininu, jako je například čokoláda, obilniny (ječmen, oves, pšenice) nebo ořechy.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.