Co se zubů týče, jakékoliv problémy s nimi jsou velmi nepříjemné. Zanedbání péče navíc může způsobit rozsáhlejší problémy, jejichž léčba a náprava je pak častokrát komplikovaná a finančně nákladná. Jednou z obtíží spojených s chrupem je tzv. zubní váček. Ten vzniká v důsledku zánětu, kdy bakterie proniknou až do kořenových kanálků. Postupně pak dochází k odumření zubní dřeně. Zánětlivé ložisko v podobě váčku se pak nejčastěji objevuje u hrotu zubního kořene. Na první pohled ale nemusí být vůbec viditelný a odhalí ho třeba až rentgenové vyšetření.
Jak léčit zubní váček? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Léčba zubního váčku
Zubní váček na dásni může být pěkně nepříjemnou a nezáviděníhodnou záležitostí. Někdy bývá východiskem až jeho chirurgické odstranění. Proto se tento problém vyplatí nepodcenit. Nutná je návštěva zubního lékaře, který stav zubu a zubního váčku zhodnotí a navrhne vhodné řešení. V nejhorších případech je nutné i samotné vytržení zubu. Ve většině případů ale postačí otevření váčku a jeho vyčištění. V případě nutnosti vám může zubař i předepsat antibiotickou léčbu pro rychlejší vyléčení zánětu.
Častým řešením bývá také endodontické vyšetření, které je nutné provádět v pravidelných časových intervalech. Zubař během takovéhoto vyšetření odstraní všechny bakterie ze zubu, provede vyčištění kořenových kanálků a jejich následné zaplnění. Tím se odstraní nepříjemná bolest. Endodontické ošetření je v některých případech jediným možným řešením a východiskem vedoucím ke zbavení nepříjemné bolesti.
Po takovém vyčištění v ordinaci si následně můžete sami doma ránu dezinfikovat a vyplachovat ústa. Vhodnou alternativou je i přírodní léčba v podobě různých bylinných výplachů. Pomoci může odvar ze šalvěje nebo řapíku. Antibakteriálně funguje také česnek, který je silným přírodním antiseptikem.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.
Pokračujte v čtení blogu: