Jak meditovat?
Žijeme v hektické a uspěchané době. V době, kdy myslíme spíše na naše povinnosti, práci, okolí a přestáváme tak vnímat sami sebe a máme na sebe čím dál míň času. Pokud hledáte způsob, jak se znovu na sebe napojit, začít více vnímat svoje tělo i mysl, zkuste meditaci.
Jak meditovat? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Meditace a jóga
Před patnácti lety jsem se poprvé zúčastnila lekce jógy, která mě okamžitě uchvátila. Na ní nás lektorka naučila, jak meditovat. Jóga a meditace k sobě totiž neodmyslitelně patří. Když jsem se tehdy někomu mezi řečí zmínila, že medituji, tak se na mě dost překvapeně díval. Dnes je ale informovanost naštěstí jinde a je jasné, že nemeditují jen jogíni, divnolidi nebo lesany.
Co je to meditace?
Jedná se o praktiky, které vedou k prohlubování soustředění, zklidnění mysli, opakování mantry, získání vhledu do svého nitra nebo dokonce do celého vesmíru, otevření se něčemu božskému apod. Svůj původ má ve védském hinduismu, takže je v některých náboženstvích vnímána jako určitý druh modlitby.
Proč meditovat?
Pokud se meditace dělá správně, má spoustu pozitivních vlivů na psychickou a fyzickou část těla. Meditace zvyšuje naši schopnost se koncentrovat, zpomaluje stárnutí mozku, má pozitivní vliv na kvalitu našeho spánku, zvyšuje energii, pomáhá zlepšovat sebevědomí apod. Díky všem těmto aspektům je člověk pak spokojenější a vyrovnanější.
Jak často meditovat?
Vyvstávají taky otázky, jak dlouho a jak často meditovat. Informace se v tomto ohledu různí. Někdo doporučuje meditovat 2x denně vždy po dobu 20 minut, někdo zase 10 minut každý den. Ze začátku meditujte třeba 5 minut 3x týdně a postupně čas navyšujte.
Jak meditovat?
Meditace je zcela subjektivní věc. Různá náboženství, školy, jedinci k ní přistupují různě. Nedá se popsat jeden postup, který bude na sto procent fungovat u každého člověka. Některé přístupy používají k meditaci jen svou mysl, jiné zase různé externí pomůcky (např. mandaly). Každý si musí najít svůj postup, který mu při meditaci vyhovuje. Každopádně existuje základní způsob meditace, který jsem v tomto článku rozepsala. Berte ho jako návod, který si podle sebe obměňujte.
- Pro začátek si najděte místo, které vám bude vyhovovat. Můžete meditovat skoro kdekoliv. Záleží na vašich preferencích, ale pokud začínáte, je vhodné si vybrat nějaké s minimem rušivých elementů. Mělo by být tedy klidné, tiché, s tlumeným světlem a pro vás příjemné. Důležité je taky navodit příjemnou atmosféru, například pomocí vonných tyčinek, aromalampy, svíček, malé fontánky se zurčící vodou, která bude působit uklidňujícím dojmem apod. Můžete si pustit i nějakou vhodnou relaxační hudbu. Měli byste být alespoň ze začátku v místnosti (a ideálně v celém bytě) sami.
- Meditace je často spojována s jógou. Před samotnou meditací je vhodné protáhnout celé tělo, aby se uvolnilo. Uvolnění svalů je totiž úzce spjato s uvolněním mysli. Zaměřte se hlavně na protáhnutí krku, rukou a nohou. Můžete se protáhnout intuitivně nebo se můžete inspirovat různými videi na internetu, mobilními aplikacemi apod.
- Najděte si nějakou příjemnou polohu. Opět záleží na tom, jaká vám vyhovuje. Neexistuje nějaké univerzálně platné pravidlo, podle kterého byste se měli striktně držet. Můžete si sednout nebo lehnout. Pokud zvolíte polohu v sedě, na začátku je vhodné sednout si do křesla nebo na židli.
Později můžete zvolit meditační polštář, který patří mezi mistry meditace k nejoblíbenějším, protože vybízí k tomu, abyste seděli rovně. Taková poloha vás navíc udržuje při meditaci, na rozdíl od polohy v leže, v bdělém stavu. Ideální je usednout na něj v poloze lotosového listu nebo na turka. - Před samotnou meditací se taky zaměřte na polohu rukou a nohou. Nejlepší je ruce položit do klína dlaněmi nahoru, přičemž pravou ruku položíte na levou. Můžete mít ale ruce jen volně svěšené, zkřížené apod. Zase záleží na tom, jak je vám to příjemné a přirozené. Každopádně byste se měli naprosto uvolnit a neměli byste nikde cítit napětí.
- Při meditaci můžete mít otevřené nebo zavřené oči. Pokud začnete při zavřených očích usínat, tak je raději otevřete a upřete svůj zrak na nějaký bod v prostoru. Koukejte se třeba do svíčky, na krystaly, sošku Buddhy apod. Dívejte se na něj tak dlouho, dokud se obrazy v periferním vidění nerozmažou a nebudete vnímat jen tu jednu věc.
Pokud máte problémy se soustředěním, bude lepší, když necháte oči zavřené. Můžete si zkusit vizualizovat nějaké klidné místo, které nemusí být ani reálné. Zkuste si kromě obrazů místa představovat i zvuky, vůně, které s ním jsou nějak spojené. - Přejdeme tedy k samotné meditaci. Zklidněte svou mysl. Snažte se na nic nemyslet. To je nejtěžší úkol, protože naše mysl je neustále něčím zaměstnaná. Nebuďte na sebe naštvaní, pokud se vaše myšlenky stočí k tomu, co koupit v obchodě, co udělat na večeři apod. Abyste zachovali klidnou mysl, soustřeďte se na svůj dech.
Vyberte si místo nad pupíkem a v mysli se na něj zaměřte. Vnímejte, jak se vám břicho při výdechu a nádechu pohybuje. Počítejte od jedničky do desítky a pak znovu od jedničky do desítky a tak pořád dokola. Během počítání střídejte hluboký nádech s hlubokým výdechem. Praxe dělá mistra, takže brzo přijdete na to, že nemusíte ani počítat, aby vaše mysl zůstala klidná a čistá. - Ze začátku pomůže myslet na jednu konkrétní věc, třeba na nějakou mantru. Během meditace se často opakuje slovo „óm“, které v Sanskrtu znamená „já jsem“. Mantra umožňuje odpoutání se od svých myšlenek a přechod k vyššímu vědomí.
- Můžete také zkusit meditaci srdeční čakry. Je to jedna ze sedmi energetických center, které se v těle nachází. Díky této meditaci se dostanete do spojení s láskou, mírem, pochopením apod. Dejte si dlaň pravé ruky na srdce a přes ní pak dejte dlaň levé ruky. Představujte si, jak z vás proudí pozitivní energie. Až budete připraveni, obraťte ruce do světa k lidem.
Po skončení meditace pak nastává návrat do normálního vědomí, kdy začínáte prociťovat a uvědomovat si okolí. Předtím než otevřete oči, si nahřejte dlaně třením o sebe. Ty si pak položte na oči a vnímejte teplo, které z dlaní do očí přichází. Pak oči otevřete. Rituál meditace je tím u konce.
Pro Dudlu napsala: Veronika Kavanová | Edit: Andrea B.