Jak na afty u dětí?

Afty v ústech dovedou znepříjemnit život nejen nám dospělým, ale i dětem. Ty pak velmi často odmítají jíst a pít a bývají rozmrzelé a uplakané. Jak svým dětem od aftů pomoci co nejrychleji a na co si dát pozor?

jak-na-afty-u-deti

Aft v puse u dětí

Co jsou afty?

Afty jsou malé bolestivé vřídky s bílým povlakem uprostřed (fibrin) a červenými okraji (halo). Je to vlastně zánětlivé onemocnění, někdy nazývané jako aftózní stomatitida. Afty se mohou vytvořit prakticky kdekoli na sliznici v dutině ústní a dokonce i v krku, kde bývají obzvlášť bolestivé, protože způsobují potíže s polykáním.

Nejčastěji se afty nachází po stranách jazyka, na jeho špičce, ale také na horním patře nebo dásních.

Samy o sobě nejsou nijak nebezpečné a obvykle samy zmizí v rozmezí několik dnů až týdnů. U dětí ale může nastat problém ve chvíli, kdy kvůli bolestivým vřídkům v puse odmítají pít, hrozí jim totiž dehydratace a tu už nebezpečná je.

Co afty způsobuje?

Není přesně známo, co afty v ústech způsobuje, ale jisté je, že se mohou více či méně častěji vracet. Postihují nejen dospělé, ale i malé děti, a to dokonce batolata od prvního roku věku – u těch se kromě výsevu jednoho či více bolestivých vřídků může objevit i zvýšená teplota nebo dokonce horečka, v takovém případě je však určitě vhodné vzít dítě k lékaři, aby se přítomnost aftů buď potvrdila nebo vyvrátila a případně se našla jiná příčina horečky a ta se následně léčila.

Možnými příčinami vzniku aftů u dětí, ale i dospělých, jsou tyto faktory:

  • únava a nevyspání
  • stres
  • nedostatek vitaminu B, kyseliny listové, vápníku, zinku a železa
  • opakované nemoci infekčního charakteru
  • drobná poranění v dutině ústní
  • hormonální změny
  • některé dráždivé potraviny a nápoje, především kyselé a sladké
  • nedostatečná ústní hygiena
  • časté strkání rukou do pusinky a olizování předmětů


Jak afty léčit?

Afty obvykle samy vymizí, většinou v rozmezí jednoho až dvou týdnů. Záleží na jejich velikosti i hloubce. Není hned nutné navštěvovat lékaře, to pouze v případě, že by se k aftům přidala horečka nebo dítě odmítalo pít a cokoli sníst. Pro rychlejší léčbu aftů můžete v lékárně zakoupit různé gely, spreje, masti a cucací pastilky, které bolestivé vřídky zklidní, vydezinfikují a pomohou od bolesti.

Při nepříjemných aftech je pak určitě dobré vynechat dráždivé potraviny a nápoje, které by je mohly zhoršit a zároveň způsobit ještě větší bolest – patří sem především kyselé a sladké (citrusy, rajčata, sladkosti jako čokoláda nebo bonbóny a zkrátka cokoli, co dítěti vadí). Vynechat byste měli i koncentrované ovocné džusy a nahradit je spíše vodou nebo neslazeným čajem. Zvýšenou pozornost věnujte také hygieně dutiny ústní, kterou je dobré vyplachovat ústní vodou nebo bylinkovým odvarem (heřmánek, měsíček apod.).

sportovni-vyziva

Kdy vyhledat lékaře?

Lékaře vyhledejte jednoduše vždy, když se k aftům přidají i jiné potíže, jako je horečka, dehydratace a také v případě, že se afty objevují příliš často – někdy totiž vůbec nemusí jít o afty, ale herpetickou stomatitidu, což je virové onemocnění. Obrátit se v tomto případě můžete buď na pediatra nebo zubního lékaře. Pokud se afty či jiné infekce v dutině ústní objevují pravidelně a velmi často, je třeba dítě více vyšetřit a zjistit příčinu potíží.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: