Chlamydiová infekce je asi nejčastější sexuálně přenosnou chorobou, která do ordinací lékařů přivádí stále více žen a potažmo i mužů. U spousty lidí může probíhat nepozorovaně a přijde se na ni teprve když se vyskytnou nějaké větší potíže. Jak se chlamydiová infekce projevuje, čím je nebezpečná a jak se léčí?
Aktivní chlamydiová infekce
Co infekci vyvolává a jak se přenáší?
Původcem této venerické choroby je bakterie Chlamydia trachomatis patřící do čeledi Chlamydiaceae. Jsou to vlastně nitrobuněční parazité, podobně jako například viry, což znamená, že žijí uvnitř hostitelské buňky, kde následně rostou a množí se. Jelikož se jedná o sexuálně přenosnou chorobu, podléhá povinnému hlášení podle vyhlášky 195/2005 zákona č. 258/2000 o ochraně veřejného zdraví.
Nejčastějším způsobem přenosu nákazy chlamydiemi je nechráněný pohlavní styk, ale také anální či orální sex. Nakazit se ale můžete i při kontaktu s kontaminovanými předměty, například při použití cizího ručníku, ve společné vířivce apod. Kromě Chlamydie trachomatis, která vyvolává onemocnění pohlavních orgánů či močového měchýře, existuje ještě jiná nebezpečná varianta této bakterie, a sice Chlamydia pneumoniae, která způsobuje záněty horních i dolních cest dýchacích a chlamydiový zápal plic.
Jak se chlamydiová infekce projevuje?
Jak již bylo zmíněno, nákaza chlamydiemi často probíhá bezpříznakově, až později se mohou objevit potíže. Jedním z prvních projevů, které ženy i muže nejčastěji vyženou k lékaři, je opakovaný zánět močových cest. V jiných případech se pak u žen může rozvinout hluboký pánevní zánět (patří sem zánět dělohy, vejcovodu a vaječníků apod.).
Nejčastějšími příznaky chlamydiové infekce jsou:
- pálení či řezání při močení (zánět močových cest)
- bolest při pohlavním styku
- krvácení či špinění po pohlavním styku
- špinění mimo menstruaci
- bolesti v podbřišku, u mužů bolesti varlat
- hojný, bělavý výtok z pochvy, u mužů z močové trubice
Čím je chlamydiová infekce nebezpečná?
Chlamydie jsou velmi nebezpečné bakterie, které mohou zanechat i závažné následky na zdraví, především pak reprodukčním – mohou totiž způsobit neplodnost. Pokud chlamydiemi onemocní těhotná žena, hrozí u ní potrat. Největší nebezpečí hrozí těm ženám, které prodělaly zánět v pánvi, protože se jim mohou vytvořit pozánětlivé srůsty a jsou ohroženy mimoděložním těhotenstvím nebo nemohou otěhotnět vůbec.
Jak se chlamydiová infekce léčí?
Nákaza chlamydiemi se léčí pomocí antibiotik, nejčastěji kombinací metronidazolu a klindamycinu v tabletách. U těžších zánětů, kdy je postižena i malá pánev, je někdy nutná i hospitalizace a podávání antibiotik do žíly. Při výskytu chlamydií je nutné v každém případě léčit i sexuálního partnera a pochopitelně dodržovat sexuální abstinenci.
Jaké jsou rizikové faktory nákazy?
Největším rizikovým faktorem je bezesporu sexuální promiskuita, tedy časté střídání partnerů nebo sex s více partnery najednou. Při intimním styku s novým partnerem je vhodné vždy raději použít kondom.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.