UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na zdravé a dlouhé řasy?

Trápí vás krátké, slabé a nevýrazné řasy? Pak je tento článek určen právě vám. Máme pro vás několik překvapivě jednoduchých triků, které dokážou efektivně podpořit zdraví a růst vašich řas.

Jak rostou řasy

Růst řas je velmi podobný růstu vlasů, ačkoliv má samozřejmě svá specifika. I řasy vyrůstají z vlasových folikulů, které se nacházejí v pokožce na okraji očních víček. Jejich růst probíhá ve stále se opakujícím cyklu, který se skládá ze tří částí:

  • Anagenní fáze – Fáze aktivního růstu. Vlasové folikuly produkují nové buňky a řasy díky tomu rostou do délky. Tato fáze trvá 30–45 dní (čím déle, tím delší řasy vyrostou).
  • Katagenní fáze – V této přechodné fázi se folikul začíná smršťovat a přestává produkovat nové buňky. Trvá asi 14 dní.
  • Telogenní fáze – Klidová fáze, ve které folikul není aktivní a odpočívá. Řasa, která z něj vyrostla, postupně slábne a na konci této fáze, která trvá asi 100 dní, vypadává. Folikul se začíná připravovat na nový cyklus. 

Růstové sérum na řasy

Jedním z velmi efektivních způsobů, jak své řasy prodloužit, zahustit a podpořit jejich zdraví, je používání růstového séra. Je ale potřeba vybrat správně. 

Některá séra fungují tak, že podporují zdraví vlasových folikulů, a ty pak přirozeně produkují zdravější, silnější řasy. Jiná jsou ale postavena na účincích uměle vyrobených hormonů (analogy prostaglandinů) – i ta sice podporují růst řas, ale dnes už je prokázáno, že mají četné nežádoucí účinky. V  řadě zemí proto dochází k jejich zákazu a rizika, která s sebou přinášejí, v tomto případě výrazně převažují.

„Doporučuji dát si pozor zejména na analoga prostaglandinů, které najdete ve složení produktu a patří mezi ně například isopropyl cloprostenate. Tyto látky mohou způsobit řadu nežádoucích účinků jako otok, svědění, změny pigmentace duhovky, ale i vypadávání řas. Pokud máte citlivou pleť, je vhodné se vyhnout také chemickým konzervatům, které mohou oči rovněž častěji podráždit,“ uvádí ke složení růstových sér Michaela Gorčíková, která se zabývá vývojem přírodní kosmetiky ve společnosti deNatura.

Jak funguje přírodní sérum na řasy

Séra na řasy jsou speciálně navržena tak, aby podporovala růst řas. A protože ten začíná u vlasových folikulů, sérum se zaměřuje právě na ně. Pojďme se tedy podívat na to, jak funguje sérum řasy

Složení přírodního séra je typicky plné vitamínů a rostlinných výtažků, které folikulům dodávají potřebnou výživu, chrání je díky obsahu antioxidantů a podporují v těle procesy, které stimulují činnost folikulů. Séra na řasy mohou také obsahovat hydratační složky, které řasy hydratují a brání před zvýšenou lámavostí.

Výsledkem jsou zdravější, dobře vyživené folikuly, které jsou schopné produkovat silnější řasy. Dokážou navíc déle setrvat v anagenní (růstové) fázi cyklu, což znamená, že řasy vyrostou do větší délky. Pravidelná aplikace růstového séra vede k tomu, že jsou řasy delší, hustší, mnohdy ztmavnou a jsou obecně výraznější. 

Strava a dostatek vitamínů

Zdraví a růst nejen řas, ale také obočí, nehtů nebo vlasů ovlivňuje mimo jiné naše stravování. Proto pokud toužíte po krásných, dlouhých a zdravých řasách, je dobré zamyslet se nad tím, jestli jim ve stravě dopřáváte všechny živiny, které potřebují. 

Bílkoviny 

Bílkoviny poskytují stavební kameny (aminokyseliny) nezbytné pro tvorbu keratinu, hlavní strukturní složky řas. Pro zdraví řas jsou tím pádem zcela zásadní.

Vitamíny A, B, C a E

Vitamín A podporuje tvorbu kožního mazu, čímž pomáhá udržet v pokožce hydrataci, a chrání ji před vnějšími vlivy. K tomu navíc zajišťuje výživu vlasovým folikulům a podílí se na tvorbě kolagenu.

Vitamíny B-komplexu, zejména biotin, niacin a kyselina pantothenová, hrají v růstu řas velkou roli. Podporují cirkulaci krve, podporují tvorbu keratinu a zlepšují pevnost a odolnost řas.

Vitamín C je silným antioxidantem, který řasy chrání. Kromě toho přispívá k produkci kolagenu a podporuje absorpci železa, díky kterému se k folikulům dostává kyslík.

Role vitamínu E spočívá v jeho antioxidačních vlastnostech. Chrání řasy před vnějšími vlivy a předčasným vypadáváním.

Šetrné odličování

O řasy je také nutné správně pečovat. Myslete proto na každodenní odličování a nikdy nechoďte spát s neodlíčenou řasenkou. Řasy by tak neměly prostor pro zasloužený odpočinek. Při odličování a čištění pleti používejte šetrné přípravky a za řasy zbytečně netahejte.

Stejně opatrně s nimi zacházejte i při odstraňování umělých řas. A v neposlední řadě: pokud řasy natáčíte pomocí kleštiček, dělejte to vždy před použitím řasenky!

Co řasám naopak škodí

Kromě věcí, které vaše řasy podpoří, existuje i pár takových, kterým je naopak potřeba se vyhnout. Mohou totiž zdraví vašich řas uškodit.

  • Mnutí a tahání řas
  • Spaní s neodlíčenými řasami
  • Natáčení namalovaných řas
  • Příliš časté používání umělých řas
  • Kouření
  • Stres