Překyselený organismus nebo také acidóza má neblahý vliv na lidské zdraví. Dochází k tomu především z důvodu konzumování kyselinotvorných potravin. Dlouhodobé překyselení pak může mít neblahé dopady na naše zdraví. Jak se vlastně projevuje a jak ho poznáte?
Jak odkyselit organismus přírodně? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Příznaky překyselení organismu
Mezi nejčastější příznaky překyselení žaludku, potažmo organismu, patří nejrůznější fyziologické změny na těle, jako jsou například různé skvrny, polypy nebo bradavice. Překyselení je také doprovázeno silným napětím ve svalech, mohou se objevovat bolesti hlavy a zad. Příznakem mohou být i těžké nebo studené končetiny.
Člověk, jehož organismus je delší dobu překyselen je pak více unavený a může trpět i zácpou nebo naopak průjmy. Důsledkem toho pak vzniká dlouhá řada tzv. nemocí z překyselení, například:
- alergie
- astma
- poruchy spánku
- migrény
- zažívací potíže
- kožní problémy,
- vypadávání vlasů
- neplodnost atd.
Příčiny překyselení organismu
Příčin vedoucích k překyselení organismu neboli acidóze může být mnoho. Jednou z nich je i nedostatečné rozžvýkání potravy. Vliv má i stres, nedostatek pohybu a spánku. Změna těchto nesprávných návyků je klíčová k tomu, aby nedocházelo k překyselení organismu.
Jak účinně odkyselit organismus
Vhodným řešením je zařazení zásaditých potravin. Zařaďte do vašeho jídelníčku dostatečné množství ovoce a zeleniny. Konzumujte zásadotvorné potraviny, kterými je například:
- brokolice
- špenát
- zázvor
- česnek
- fazole
- banány
- jablka
- meruňky
Naopak se snažte vyvarovat kyselinotvorných potravin, mezi které se řadí uzeniny, rýže, maso, ryby, tvrdé a měkké sýry, máslo nebo smetana. Dopřejte si alespoň 2 litry čisté neperlivé vody, kterou popíjejte průběžně během celého dne. Důležité je také omezit konzumaci alkoholu a kouření cigaret. S překyselením organismu si také poradí mladý ječmen.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.