UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak odstranit zubní kámen?

Všichni bychom chtěli mít zuby jako perličky. Velká část populace však takové štěstí nemá, nicméně hodí se připomenout, že většinou vlastní vinou. Krásné zuby potřebují péči. Pravidelnou. A nejde jen o standardní vyčištění dvakrát denně. I když tam celý příběh o vzniku zubního kamene začíná. Co že to vlastně zubní kámen je?

jak-odstranit-zubni-kamen

Jak doma odstranit zubní kámen? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je to zubní kámen?

Jedná se o tzv. mineralizovaný zubní povlak. Nečistíme-li určitá místa na zubech dostatečně a pravidelně, dáváme zubnímu plaku možnost ztvrdnout. Tím se vytvoří zubní kámen, který běžným kartáčkem neodstraníme. Jedinou prevencí je důkladné čištění všech zubů a mezizubních prostor. Tam se totiž plak usazuje nejvíce a bez mezizubního kartáčku tyto prostory nevyčistíte.

Co když už je ale pozdě a vy byste se zubního kamene rádi zbavili?

Internet vám nabídne spoustu tipů k domácímu odstraňování zubního kamene, například s pomocí sody. Kromě toho, že tyto rady nejsou příliš funkční, mohou vašim zubům spíše uškodit a učinit je náchylnější k poškození. Jediná zaručená cesta k odstranění veškerého zubního kamene je návštěva dentální hygieny.

Odstranění zubního kamene se pak provádí většinou za pomocí ultrazvuku a speciálních stomatologických nástrojů, které nesou název kyreta. Jsou to v podstatě škrabky na zubní kámen.

pece-o-zuby

Dentální hygiena

Toto ošetření většina pacientů nepociťuje jako bolestivé. Moje první návštěva dentální hygieny proběhla zhruba v mých 25 letech. Mé zuby vypadaly vlastně celkem v pořádku, bylo to tehdy spíše ze zvědavosti. Stále si pamatuju, jak moc překvapivý pro mě pohled na zuby po dentálním ošetření hygienistkou byl. 

Najednou jsem měla mezi zuby mezery. Ty tam tedy byly vždy, pouze zanesené zubním kamenem. Od té doby se stala pravidelná dentální hygiena součástí péče o mé zdraví, stejně jako například návštěvy zubaře či praktického lékaře.

sportovni-vyziva

Zubní kámen je mimochodem častou příčinou zápachu z úst. Na dentální hygienu jsem následně naverbovala rodiče i sestru. Ta mi ne zcela přesvědčivě vysvětlovala, že ona jednoduše mezizubním kartáčkem čistit nemůže, protože její mezizubní prostory jsou příliš malé. To se u malého procenta lidí opravdu stává. Ona však nebyla ten případ.

Po odstranění zubního kamene jí byl vybrán mezizubní kartáček násobně větší než ten, který předtím bez úspěchu zkoušela. Zanedbaný zubní kámen může vést až k parodontitidě a následné ztrátě zubů. A další už nám nenarostou. Myslete na to při každém čištění zubů.

Pro Dudlu napsala: Iva Horychová | Edit: Andrea B.

Pečujte o ústní hygienu:

Pokračujte v čtení blogu: