Zubní plak je bezbarvý nános složený ze slin a bakterií, který se začíná na zubech objevovat již několik hodin po posledním čištění zubů. Způsobuje nejenom zápach z úst, ale i zubní kaz, zánět dásní nebo dokonce i paradontózu. A právě tomu bychom se měli snažit předejít v maximální možné míře. Důležité je proto důkladné čištění zubů a správná zubní hygiena vedoucí k účinnému odstranění zubního plaku.
Jak odstranit zubní plak doma?
Jak odstranit zubní plak co nejúčinněji a co k tomu použít?
K odstranění zubního plaku je důležité pravidelné používání nejenom kartáčku a pasty, ale také i dalších doplňků v podobě zubní nitě, jednosvazkových a mezizubních kartáčků, případně ústní vody. Ideální frekvencí, kdy si zuby čistit, je ráno a večer. Důležité je myslet na to, že není kartáček jako kartáček.
Správný výběr kartáčku
Jak by tedy takový zubní kartáček, který je základem k důkladnému odstranění zubního plaku, měl vlastně vypadat? Kartáček by měl být středně tvrdý a jeho štětinky rovně zastřižené. Při čištění by měl být nakloněn tak, aby se zuby svíral úhel 45°.
Další pomůcky pro čištění zubů
Mezizubní kartáčky se postarají o účinné vyčištění prostorů mezi zuby. Jednosvazkové kartáčky zase poslouží k dočištění ploch, na které velký kartáček nestačí. Ústní hygienu můžete na závěr podpořit i ústní vodou. Ta se postará o zlepšení stavu dásní, odstranění zbytků jídla z hůře dostupných prostor a o osvěžení dechu.
Někdy se nedaří účinně odstranit zubní plak v domácích podmínkách. Alespoň jednou za 6 měsíců byste proto měli navštívit dentálního hygienistu, který se postará účinné odstranění plaku na zubech, zubního kamene a dalších nečistot, které nemají v dutině ústní co dělat. Zároveň vám také ukáže správnou techniku čištění zubů a doporučí používání vhodných produktů.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.