Jak poznám zápal plic?

Zápal plic neboli pneumonie je zánětlivé onemocnění postihující plíce. Může zachvátit pouze jednu plíci nebo obě plíce současně a též průběh může být různý – od toho mírného a hůře rozpoznatelného až po velmi závažný, kdy je pacient ohrožen na životě. Pokud není zápal plic včas léčen, může zanechat trvalé následky na plicích nebo skončit i smrtí. Jak zápal plic poznat a jak ho léčit?

jak-poznam-zapal-plic

Jak poznat zápal plic u dětí?

Příčiny zápalu plic

Nejčastější příčinou zápalu plic je jednoznačně infekce. Tu mohou způsobit různé patogenní mikroorganismy – viry, bakterie nebo plísně. Nejčastější je jednoznačně bakteriální zánět, jehož původcem může být Streptococcus pneumoniae nebo Haemophilus influenzae. Z plísní je nejčastějším viníkem houba Mycoplasma pneumoniae.

Co se týče virového zápalu plic, jeho příčinou bývají stejné viry, které způsobují běžná respirační onemocnění, jako je například rýma nebo kašel. Zápal plic ale může vyvolat také vdechnutí nějakého cizího tělesa nebo se může stát, že si ho odnesete z nemocnice jako takzvanou nozokomiální nákazu. Novým původcem virového zápalu plic je pak onemocnění covid-19, které vyvolalo celosvětovou pandemii.

Příznaky zápalu plic

Jak poznat zápal plic? Zápal plic často nelze rozpoznat na první dobrou, protože příznaky se příliš neliší od jiných respiračních nemocí, zvlášť pokud je průběh mírný.

Hlavními příznaky pneumonie jsou:

  • zpočátku suchý, dráždivý kašel, později kašel vlhký, s hojnou produkcí hlenu
  • bolest na hrudi
  • bolest při nádechu
  • ztížené dýchání (dyspnoe)
  • snížená saturace kyslíkem
  • horečka, zimnice
  • únava, malátnost

Léčba zápalu plic

Když lékař diagnostikuje zápal plic, bývají obvykle nejprve nasazena antibiotika a pokud se bakteriální nákaza nepotvrdí, je léčba následně upravena a podávány léky podle původce onemocnění. Antibiotika mimo jiné zabraňují případnému nasednutí bakteriální infekce na již probíhající onemocnění, což je přínosné zvlášť u starších a oslabených lidí.

Při zápalu plic je také nutné dodržovat klidový režim, co nejvíce odpočívat a přijímat dostatek tekutin, stejně jako u jakékoli jiné nemoci. K léčbě kašle se pak podávají léky podle toho, o jaký druh kašle jde – u suchého kašle se kašel tlumí, u kašle vlhkého se podporuje vykašlávání hlenů. Ostatní nepříjemné příznaky, jako například horečka či bolesti se pak tlumí běžně dostupnými léky – analgetiky a antipyretiky.

Kdo je zápalem plic nejvíce ohrožen?

Zápal plic je nebezpečný zejména starým lidem, nedonošeným novorozencům, kojencům a osobám s oslabenou imunitou.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Pokračujte v čtení blogu:

 

⏫ Potřebujete zlepšit pozice v SEO a hledáte zpětné odkazy? Spojte síly s Dudlu! ⏫