Jak poznat zánět ledviny?
Zánět ledviny neboli pyelonefritida je v doslovném smyslu zánět ledviny a ledvinné pánvičky. Jedná se o infekci bakteriálního původu, která může probíhat buď akutně nebo chronicky. Co je příčinou zánětu ledviny, jak ho poznat a jak ho léčit?
Jak poznám zánět ledviny? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Příčiny pyelonefritidy
Zánět ledviny má prakticky vždy ascendentní původ, což znamená, že se bakteriální infekce šíří vzestupně z nižších částí vylučovacího systému, nejčastěji z močového měchýře, který je postižen zánětem (cystitidou) jako první. Další možností, jak se dostane zánět do ledviny, je hematogenní přenos, tedy přenos infekce krevní cestou z jiného zánětlivého ložiska v těle (např. ze zánětu kloubu, bakteriální infekce na srdci apod.). Tento způsob šíření je však mnohem méně častý.
Největším rizikovým faktorem, který může způsobit zánět ledviny, je zhoršený odtok moči.
Ten může mít několik příčin:
- těhotenství - rostoucí děloha stlačuje močovody i močového měchýře, čímž způsobuje zhoršený odtok moči, nedostatečné vyprazdňování a výsledkem je zánět močových cest
- močové kameny (urolithiasa)
- nádorová onemocnění (benigní i maligní) – gynekologická, nádory prostaty či močového měchýře
Dalšími rizikovými faktory jsou:
- krátká močová trubice u žen – ta měří cca 3 cm a snadno tak dojde k zavlečení bakterií z okolí ústí močové trubice (z pochvy či konečníku) do močového měchýře a močových cest; ženy jsou proto k infekci močových cest mnohem náchylnější než muži
- vesicoureterální reflux – porucha, při níž se část moči vrací zpět do močovodů
- oslabená imunita
- přidružené choroby – diabetes mellitus aj.
- permanentní močový katetr (dlouhodobě zavedená močová cévka)
- zavlečení infekce při nedodržení sterility u jednorázového cévkování
Příznaky zánětu ledvin – jak ho poznat
Jak už jsem psala, zánětu ledviny nejčastěji předchází zánět močového měchýře, a to v drtivé většině případů. Ten se projevuje především pálením a řezáním při močení (typicky na konci močení), bolestí v oblasti močového měchýře, častým nucením na močení a někdy i teplotou a únavou.
Že se vám infekce rozšířila i dále a postihla ledvinu, to poznáte podle těchto příznaků:
- příměs hnisu či krve v moči
- časté nucení na močení a noční močení (nykturie)
- jednostranná bolest a tlak v bederní oblasti
- typické kolikovité bolesti beder
- teplota až horečka
- zimnice s třesavkou
- celková schvácenost, únava, malátnost
Léčba zánětu ledvin
Léčba zánětu ledviny si vždy vyžaduje užití antibiotik. Ta se mohou brát buď ve formě tablet, ve vážnějších případech je pak nutná hospitalizace a podání antibiotik nitrožilně. Na bolest jsou nejlepší volbou antiflogistika a nesteroidní antirevmatika, což jsou například léky s obsahem ibuprofenu (Brufen, Ibalgin). Ta totiž nejen výborně tlumí bolest, která bývá v případě zánětu ledvin mnohdy opravdu silná, ale zároveň působí protizánětlivě a doplní tak antibiotickou léčbu.
Dalším nezbytným opatřením je zvýšení příjmu tekutin, nejlépe čisté vody či bylinných urologických čajů. Klid na lůžku a tepelný komfort je pak víc než samozřejmý. Mějte na paměti, že při podezření na zánět ledvin je nutné zahájit léčbu co nejdříve, proto neotálejte s návštěvou lékaře. Neléčená pyelonefritida s sebou totiž nese různé vážné následky, jako je například celková sepse organismu nebo ledvinné selhání.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.