Jak rychle usnout?
Prakticky celý život – a to včetně dětství – mě trápily problémy se spánkem. Především s usínáním. Moje průměrná doba usínání se pohybovala okolo 1 - 2 hodin. Nezřídka došlo i na tři, čtyři i šest nebo více hodin hledění na temný a později již rozbřeskem osvětlený strop. Samozřejmě jsem za ta léta hledal a vymýšlel bezpočet způsobů, jak si přivodit spánek. Některé se vcelku osvědčily. Nakonec vám prozradím, jak se mi podařilo nad nespavostí víceméně vyzrát.
Jak dobře a rychle usnout? (Zdroj fotky: Pexels.com)
Zatočte s kolotoči myšlenek
To, co nám nejvíce hatí spánek, bývá především takřka obsedantní přemýšlení nad vším možným, které se navíc typicky projevuje jistou zacykleností, ze které se obtížně uniká. Většinou před spaním řešíme denní trampoty, ale třeba i jiné věci. Minuty a hodiny běží a nám je čím dál víc úzko z toho, že ještě nespíme. Bojíme se pohledu na hodiny.
Je obtížné kruh myšlenek aktivně přetnout. Snadnější je nechat ho kolovat, ale snažit se od něj vzdálit. Myšlenky jen pozorovat jako při meditaci. Co nejméně se do nich zapojovat. Chce to jistý cvik uvědomělosti. Když se slyšíme, že zase něco „říkáme“ – nemá smysl si nadávat nebo se větu snažit useknout. Lepší je nechat ji odplynout jako list po vodě.
Skrze sny do snů
Docela se mi osvědčila jedna metoda, kterou jsem ale jinde neviděl ani nevyčetl. Můžete ji zkusit. Jde o to, že si před usínáním začnete v hlavě promítat sny. Z minulé noci nebo jakékoli jiné. Stačí útržky, jeden se naváže na druhý – nechte volně plynout asociace. Možná vás překvapí, kolik snů si vybavíte. Nesnažte se je nějak logicky soudit nebo chronologicky procházet. Nechte jen blikat a působit obrazy. Za chvíli možná zjistíte (nebo ideálně až ráno), že se vzpomínky na sny změnily v nové sny.
Tohle jsou dvě metody, které mi pomohly a pomáhají. Ale musím říct, že od doby, kdy jsem se stal rodičem, už mě nespavost tak moc netrápí. Spíš naopak. Stejně jako je hlad nejlepším kuchařem, nejlepším lékem na problémy s usínáním může být pořádná únava.
Pro Dudlu napsal: Michal Vašek | Edit: Andrea B.