UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak se rychle zbavit rýmy?

Hned úvodem nutno přiznat, že ať uděláte cokoliv, rýmy se nezbavíte ze dne na den. Však se také říká, že neléčená rýma trvá týden a léčená sedm dní. Ne nadarmo, rýma prostě musí proběhnout, pořádně vám otrávit život a za týden se v klidu odporoučet. Akutní rýma (latinsky rhinitis acuta) je běžné virové onemocnění, které čas od času potrápí každého z nás.

Je vyvolána nejčastěji rhinoviry. Neexistuje na ni žádný zaručený lék, tlumí se pouze nepříjemné doprovodné příznaky, jakými jsou ucpaný nos, bolest v krku a zvýšená tělesná teplota. Zde vám přináším několik rad a typů, jak s otravnou rýmičkou bojovat přírodní cestou a to nepříjemné období přece jen trochu zkrátit.

jak-se-rychle-zbavit-rymy

Jak se rychle zbavit rýmy a kašle? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak zmírnit příznaky rýmy

  1. Odpočinek a pitný režim

    Klíčem k rychlejšímu zotavení z rýmy je klidový režim a dostatek tekutin. Pokud je to možné, co nejvíce odpočívejte a vařte si teplé bylinné čaje. V lékárnách i běžných supermarketech najdete různé bylinné směsi na nachlazení. Vhodnými bylinkami při rýmě jsou heřmánek, máta, lípa, mateřídouška, tymián, divizna a další. Když čaj doladíte lžičkou medu a několika kapkami citronové šťávy, dostanete do těla navíc zdraví prospěšné látky a vitamin C.
  2. Zázvor

    Výborným pomocníkem v boji s rýmou a nachlazením je bezesporu zázvor. Z jeho kořene můžete uvařit třeba čerstvý čaj, který vás svou štiplavostí zahřeje a tělu dodá potřebné vitaminy (A, B1, B2, C, E) a minerální látky (sodík, hořčík, vápník, fosfor, železo a draslík). Zázvor také můžete naložit do medu spolu s plátky citronu a lžičkou ujídat kdykoli na vás „něco poleze“.
  3. Přírodní antibiotika

    Abyste zmírnili průběh rýmy a zároveň zabránili případné bakteriální nákaze, která by se k ní mohla přidat, vsaďte na potraviny, které jsou zároveň přírodními antibiotiky. Patří mezi ně křen, česnek, cibule nebo med.

    Abyste se snáze zbavili nepříjemných hlenů, vyzkoušejte domácí cibulový sirup. Pro někoho je to sice dosti odpudivá „šmakuláda“, ale z vlastní zkušenosti ho můžu jen a jen doporučit. Stačí nakrájet cibuli na klínky, zalít několika lžícemi medu, důkladně promíchat, případně lehce promačkat a počkat několik hodin, až se šťáva z cibule uvolní a promísí s medem. Hotový cibulový sirup užívejte po lžičkách alespoň třikrát denně. Podobně můžete s medem kombinovat i křen, ať už čerstvý nebo nakládaný.
  4. Horká lázeň pro ruce i celé tělo

    Pokud vás trápí rýma spojená se zánětem nosních dutin a k tomu ucpaný nos, vyzkoušejte jednu z tradičních babských rad – horkou lázeň pro své ruce. Ta vám pomůže uvolnit nos, prokrvit sliznice a uvolnit dutiny. Do lavoru napusťte co možná nejteplejší vodu, jakou snesete a na 10 minut do ní ponořte ruce tak, aby voda sahala až nad lokty. Můžete také vyzkoušet celkovou horkou lázeň. Měla by trvat maximálně 15 minut a po ní by měla následovat teplá postel.
  5. Mořská voda

    Na vyčištění nosní sliznice od virů a hlenů vám pomůže mořská voda ve spreji. Seženete ji v lékárně a na rozdíl od běžných kapek nosních kapek a sprejů si na ní nevytvoříte závislost. Mořskou vodu, případně doma připravený solný roztok můžete také kloktat nebo inhalovat.
  6. Silný kuřecí vývar

  7. Říká se, že poctivý kuřecí vývar vás postaví na nohy. Dodá totiž unavenému tělu potřebné živiny a minerály, pomůže účinně bojovat s viry a navíc vás příjemně zahřeje i zasytí ve chvílích, kdy nemáte právě chuť k jídlu.

    sportovni-vyziva

    Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

    Vyberte si sportovní výživu:

    Pokračujte v čtení blogu: