Jak se zbavit kuřího oka?
Kuří oko je útvar ze ztvrdlé a zrohovatělé kůže, který se projevuje různou mírou bolestivosti. Vzniká výhradně na nohou v místech, na která je při chůzi vyvíjen největší tlak, a může mít průměr až jeden centimetr. Kuří oko má ve svém středu trn, který prorůstá do hlubších vrstev kůže a tím tlačí na kost, což způsobuje bolest při chůzi. Nejčastěji se vytvoří na kloubech, bříškách prstů, na patě nebo na palcích. Na rozdíl od bradavice tedy není infekční, jde skutečně jen o důsledek častého tlaku obuvi na jedno místo na noze.
Jak se zbavit kuřího oka na chodidle? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Příčiny kuřího oka
Nejčastější příčinou vzniku bolestivého kuřího oka je nošení nevhodné obuvi – těsné boty, neprodyšné a tuhé materiály, nerovnosti na botách apod. Kuří oko není nebezpečné, je „jen“ bolestivé a nehezky vypadá. Ke vzniku kuřího oka jsou náchylnější diabetici a lidé s ortopedickými vadami. Komplikací kuřího oka pak může být vznik vředu, který je způsoben narušením kuřího oka a zanesením infekce do rány. Obzvlášť u diabetiků se pak takový vřed velmi špatně hojí.
Léčba kuřího oka
Terapie kuřího oka spočívá v jeho odstranění. Protože se jedná o tvrdý útvar zrohovatělé kůže, krokem číslo jedna je změkčení tkáně kuřího oka. Toho docílíte tak, že postižené noze dopřejete teplou koupel. Kůže tak změkne a zvláční a kuří oko bude možné snáze obrousit pemzou, případně vydloubnout.
Pokud se vám kvůli bolestivosti nechce do mechanického broušení, můžete zkusit exfoliační masku na nohy. Jsou to vlastně takové ponožky napuštěné účinnými látkami proti kuřím okům a používají se tak, že se maska navlékne na postiženou nohu, přes ni se natáhne klasická bavlněná ponožka a nechá se takto působit hodinu až hodinu a půl. Zhruba po týdnu by se mělo kuří oko samo vyloupnout, případně můžete kúru zopakovat.
Vyzkoušet můžete také volně dostupné prostředky z lékárny – masti, kapky a náplasti s obsahem kyseliny salicylové. Při jejich aplikaci je však třeba dbát na to, aby se látka nedostala na zdravou tkáň v okolí kuřího oka a tím ji nepoleptala.
První pomocí ve chvíli, kdy vás kuří oko opravdu bolí, jsou pěnové či gelové náplasti – ty zmírňují nepříjemný tlak obuvi na kuří oko. Pokud se vám nedaří zbavit se kuřího oka svépomocí, doporučuji objednat se na pedikúru, kde vám kuří oko šetrně a odborně odstraní.
Prevence kuřího oka
Předcházet vzniku kuřího oka se dá lehce, hlavně nošením vhodné obuvi. Boty by vás v žádném případě neměly tlačit a nohy by v nich měly mít možnost dýchat. Nejlepší je v tomto směru tzv. barefoot obuv, která simuluje chůzi naboso. Boty vás tak nikde netlačí a noha se může volně hýbat. Nikdy nenoste boty naboso, vždy si do nich oblékejte bavlněné či bambusové ponožky.
Přispět k prevenci můžete také pravidelnou hydratací pokožky nohou různými zvláčňujícími krémy a maskami. Také neuškodí dopřát svým nohám čas od času hřejivou a zjemňující koupel a případná ztvrdlá a suchá místa jemně obrousit pemzou. Pokud jste na vznik kuřích ok náchylní, můžete nejvíce exponovaná místa na nohou preventivně přelepovat měkkými gelovými náplastmi.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.