UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak si správně vyčistit zuby?

Ač se může zdát, že na čištění zubů nic není, právě jejich špatným čištěním si můžeme přivodit mnoho problémů nejen v dutině ústní. Lehce skončíte s bolavou pusou plnou kazů nebo zánětem dásní, který jako časovaná bomba může přivodit dokonce infarkt. Proto je důležité naučit se správné technice a dodržovat šest základních kroků pro správně vyčištěné zuby.

jak-si-spravne-vycistit-zuby

Jak si správně čistit zuby? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak na správné čištění zubů

Jako první se naučte správně držet kartáček. Určitě zapomeňte na rozšířený styl držet kartáček v sevřené pěsti. Lepší je vzít do ruky kartáček podobně jako držíte tužku. Tato technika pomůže k tomu, abyste na zuby příliš netlačili a čistili je hezky jemně. Neporušíte si zubní sklovinu a neobrousíte si ani přechod mezi dásní a zubem – zubní krčky.

Čištění kartáčkem s měkkými štětinami je podstatně účinnější a šetrnější při odstraňování plaku. Právě plak je nejčastější příčinou bolestivých a zkažených zubů, protože se v něm drží bakterie. Dalším důležitým bodem je čistit si zuby nejméně dvě minuty alespoň 2x denně. Dnes se dokonce doporučují minuty alespoň tři. Na pečlivé čištění mezizubních prostor budete potřebovat minimálně další dvě minuty. Dále je třeba vypilovat techniku krouživých pohybů.

sportovni-vyziva

Horizontální metoda, aneb vodorovné posunování kartáčků po zubech ze strany na stranu, vám velmi rychle obrousí zubní krčky. Kartáček přiložte na přechod zubu a dásně pod úhlem 45 stupňů, právě tam se nejvíc usazuje zubní plak. Začněte dělat malé kroužky tak, aby se čistící štětinky kartáčku dostaly i pod dáseň kolem zubu. Tímto způsobem odstraníte bakterie i plak. Věnujte se každému zubu zvlášť, ať na žádný nezapomenete.

Neopomínejte ani vnitřní a zadní stranu zubů. Pokud se s klasickým kartáčkem na některá místa lehce nedostanete, můžete použít kartáček s menší hlavicí nebo jednosvazkový. Takovými kartáčky dokonale vyčistíte zadní a boční strany zubních stoliček. Používejte mezizubní kartáčky i nitě v odpovídajících velikostech nejlépe ještě před samotným čištěním zubů. Mezizubní kartáčky nevybírejte podle toho, jak se vám barvy líbí. Barvami jsou rozlišené různé velikosti čistících štětečků.

pece-o-zuby

Před první koupí doporučujeme poradit se s dentální hygienistkou. Řekne vám, jaké rozměry jsou vhodné pro vás a jak je správně používat. Zuby si čistěte alespoň dvakrát denně. Po ránu si zuby si čistěte až po snídani, v opačném případě by se vám na zubech okamžitě usadily nečistoty.

Po večerním důkladném vyčištění zubů už nic nejezte a kromě vody nepijte. Zubní kartáček vyměňujte minimálně po třech měsících nebo hned jak bude mít kartáček roztřepená vlákna. U mezizubních kartáčků záleží na kvalitě, některé vydrží týden jiný jen na jedno vyčištění.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová | Edit: Andrea B.

Pečujte o ústní hygienu:

Pokračujte v čtení blogu: