Jak snížit vysoký tep?
Normální hodnoty srdeční frekvence se pohybují v rozmezí 60–80 tepů za minutu. Vysoký tep bývá často reakcí na zvýšenou fyzickou aktivitu. Může být také projevem vysoké emocionální zátěže. Zvýšený tep nebo také tachykardie, pokud nejde pouze o dočasný stav, může mít ovšem pro tělo fatální následky.
Jak snížit vysoký tep srdce? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Trápí vás příliš vysoký tep?
Tachykardie může být způsobená nadměrnou fyzickou zátěží nebo stresem. Kromě zrychlené srdeční činnosti se může projevovat také bušením srdce, závratěmi, tlakem na hrudi nebo celkovou slabostí a únavou. Jejími důsledky pak jsou různá srdeční onemocnění, například infarkt. Dostaňte váš tep pod kontrolu na normální hladinu, která vašemu zdraví prospěje. Pokud hledáte cesty, jak snížit vysoký tep, můžete vyzkoušet některou z následujících rad.
V případě, že vás postihne zvýšený tep a bušení srdce, pak je nejvyšší čas zvolnit. Zastavte se a pokuste se uvolnit a zklidnit. To je prvním a důležitým krokem ke snížení tepové frekvence. Pomoci vám může také meditační cvičení nebo jóga, a to ideálně venku na čerstvém vzduchu nebo doma u otevřeného okna.
Tělu také můžete doplnit důležité elektrolyty v podobě magnézia, sodíku, draslíku a vápníku. Tyto minerální látky se postarají o přenos elektrických signálů důležitých právě v případě zvýšené tepové frekvence.
Pokud se chcete vydat cestou vedoucí k trvalému snížení vašeho tepu, je důležité co nejvíce minimalizovat stresovou zátěž. Dopřejte si relaxaci tak často, jak je to jen možné a pokuste se být v klidu. Pokud navíc trpíte obezitou, pokuste se alespoň pár kilo shodit, protože s nadváhou je vaše srdce více zatěžováno.
Dále byste se také měli vyhýbat cigaretám, protože právě kuřáci mají i v klidovém stavu podstatně vyšší tepovou frekvenci oproti nekuřákům. Pravidelně si také dopřávejte nějaké cvičení, které se postará o úpravu tepové frekvence směrem k ideálním hodnotám.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.