Tělesná teplota je první důležitá hodnota, kterou byste se měli snažit zjistit, když vám není dobře. Abyste nezískali zkreslený výsledek, musíte vědět čím a jak měřit.
Jak správně měřit tělesnou teplotu? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Tělesná teplota
- Normální tělesná teplota člověka se pohybuje od 36,0 °C do 36,9 °C
- Nad 37 °C mluvíme pouze o zvýšené teplotě
- Jakmile přesáhne 38 °C, jedná se o horečku
Tyto hodnoty musíte znát, abyste dokázali vyhodnotit, jestli je čas ulehnout do postele nebo raději volat k lékaři.
Co tělesnou teplotu ovlivňuje?
Na tělesnou teplotu má vliv spousta faktorů:
- věk
- tělesná aktivita (měřte se v klidu, nikdy po námaze)
- hormony
- stres
- okolní teplota
- vlhkost okolí
- denní doba
Když se změříte ráno, teplota bude na nejnižší hodnotě. Večer bývá teplota nejvyšší.
Čím teplotu měřit?
Dnes si můžete vybrat z široké nabídky teploměrů. Starou klasiku - rtuťový teploměr - překonal digitální. Velmi oblíbený se stal také digitální bezkontaktní teploměr, který snímá teplotu z malé vzdálenosti z čela pacienta. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli teploměr, měli byste s ním umět správně zacházet. Nejlépe toho docílíte tím, že si přečtete k němu přiložený návod.
Kde a jak správně měřit?
Nejčastější místo, kde se měří teplota, je v podpaží a u malých dětí v zadečku.
V podpaží:
Nejčastěji měříme teplotu v podpaží. Při měření v podpaží dbejte na to, aby byla kůže suchá a nepřekrvená. Teploměr použijte rtuťový nebo digitální. Špičku teploměru vložte do podpaží a přitiskněte paži. Kůže musí obklopovat celý teploměr, nesmí vám kolem něj vzniknout dutina. Během měření musíte být v klidu. Rukou, kde máte teploměr, nehýbejte. Měření trvá obvykle 5 - 9 minut. Tento způsob měření je vhodný pro dospělé a větší děti, pro kojence, batolata a neklidné osoby rozhodně nedoporučuji.
V konečníku:
Jedná se o méně příjemné, avšak nejpřesnější měření teploty. Nejvhodnější je pro kojence a malé děti, použít se dá i u větších dětí a dospělých bez onemocnění v oblasti konečníku. Měření je nejlepší provádět po stolici v pozici na boku s pokrčenýma nohama, u dětí na zádech, přičemž nohy přidržujte ve zvednuté poloze. Měřte digitálním teploměrem s měkkou ohýbatelnou špičkou, aby nedošlo k poranění. Doba měření trvá přibližně 2 - 5 minut. Nezapomeňte od naměřené hodnoty odečíst 0,5 °C. (Odečet je nutný kvůli teplotnímu rozdílu). Výsledek je pak skutečná teplota, kterou srovnáváte s hodnotou normální tělesné teploty.
Na čele bezkontaktním teploměrem:
Je to jednoduché a rychlé, ale také nespolehlivé. Proto tento způsob měření používejte jako orientační. Pokud si naměřenou hodnotou nebudete jistí nebo se vám bude zdát vysoká, ověřte si ji ještě jiným způsobem měření.
Pro Dudlu napsala: Dita Polívková | Edit: Andrea B.