UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak srazit teplotu?

Zvýšená tělesná teplota je obranným mechanismem našeho organismu v boji s nemocí, nejčastěji infekčního původu (virózy, bakteriální infekce apod.). Není tedy sama o sobě nemocí, ale příznakem

jak-srazit-teplotu

Jak dítěti srazit teplotu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Zvýšená teplota versus horečka

Než se rozhodnete srážet teplotu, je třeba si ujasnit, že není teplota jako teplota a že je rozdíl mezi zvýšenou teplotou a horečkou:

  • do 37°C = normální tělesná teplota (normotermie)
  • 37 – 38°C = zvýšená tělesná teplota (subfebrilie)
  • 38 - 40°C = horečka (febrilie)
  • 40 – 41 (42) °C = život ohrožující horečka (hyperpyrexie)


Lékaři dodnes nejsou za jedno v názoru, kdy se snažit zvýšenou teplotu srážet. Stále více se hovoří o tom, že horečku bychom do určité teploty srážet neměli, ale nechat ji nějaký čas působit. Když totiž budeme teplotu srážet hned na začátku, sebereme tím našemu imunitnímu systému cennou zbraň v boji proti nemoci, která právě probíhá. Může to být viróza, případně bakteriální či jiná infekce.

Při teplotě a horečce pracuje naše imunita na plné obrátky, bílé krvinky jsou pohyblivější, zrychluje se metabolismus a i čistící procesy v játrech. V současné době je doporučeno začít srážet teplotu až od 38,5°C, a to jak u dospělých, tak u dětí. Mějte ale na paměti, že měříte–li teplotu v konečníku, vždy je třeba odečíst 0,5 stupně.

Jak nejlépe srazit teplotu

Vysokou teplotu můžeme srážet buď farmakologicky (pomocí léků), přírodní cestou anebo kombinací obou možností. Ze všeho nejdůležitější je ale při horečce klid na lůžku a dostatek tekutin.

Ke srážení horečky můžete použít běžně dostupné léky (antipyretika), nejčastěji s obsahem paracetamolu (paralen) nebo ibuprofenu (ibalgin, brufen). Ty zároveň ulevují od bolesti, která mnohdy nemoc doprovází (bolest hlavy, kloubů a svalů). Ibuprofen je navíc nesteroidním antirevmatikem a antiflogistikem, má tedy protizánětlivé účinky.

Dalšími účinnými léky proti horečce, které seženete v lékárně, jsou ty s obsahem kyseliny acetylsalicylové (acylpyrin, aspirin). Důrazně vás však musím upozornit, že je nesmí užívat děti do 15 let, protože snižují krevní srážlivost a mohly by u dítěte způsobit vážný problém. Také tyto léky mají analgetické a protizánětlivé účinky.

Antipyretika se obvykle užívají po šesti hodinách, pokud by však horečka neustupovala, můžete interval mezi jednotlivými dávkami po poradě s lékařem snížit na tři až čtyři hodiny

Babské rady jak srazit teplotu

Ke srážení horečky můžete vyzkoušet také několik osvědčených a čistě přírodních prostředků. Nejznámější z nich jsou asi zábaly celého těla. Ty provedete tak, že čistý ručník nebo prostěradlo namočíte do vlažné vody o teplotě 25 až 30 °C, vyždímete a nemocného do látky zabalíte doslova od hlavy až k patě. Zábal ponecháte po dobu 10 minut, poté nemocného důkladně osušíte, oblečete a zabalíte do deky. Zhruba po půl hodině pak orientačně změřte teplotu a v případě, že by horečka neklesla, můžete celý postup zopakovat.

U zábalů ale pozor – zábaly celého těla se nedoporučují u malých dětí, protože ještě nemají dostatečně rozvinutou termoregulaci a mohlo by u nich snadno dojít k podchlazení. Malým dětem se přikládají zábaly jen na ruce a nohy.

sportovni-vyziva

Další osvědčenou radou jsou octové ponožky. Ty ke snižování horečky používaly už naše prababičky. Metoda je to dostupná a účinná. Nejprve smícháte ocet s vlažnou vodou v poměru 1:5, následně do tohoto roztoku ponoříte ponožky, vyždímete a navléknete nemocnému na nohy. Přes ně pak natáhněte ještě jeden pár ponožek. Tento octový zábal nechte na nohou působit 15 minut a poté sundejte, nohy omyjte, osušte a za 20 minut změřte nemocnému teplotu.

Pokud by neklesla, můžete zábal opakovat, případně podat některý z léků. Srazit horečku můžete také pomocí prosté koupele nebo sprchy. Voda by měla být vlažná, nikoli ledová, zhruba o 2 stupně chladnější než teplota nemocného a koupel či sprcha by měla trvat do 10 minut.

Pokud by horečka šla jen obtížně srazit, trvala by déle než tři dny a celkově se váš stav horšil, určitě co nejdříve navštivte lékaře.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: