Jak uvolnit zaražené větry?
Každý z vás jistě zažil situaci, kdy jste trpěli nadýmáním a bolestí břicha. Jistě mi dáte za pravdu, že to nebylo nic příjemného. Navíc to není zrovna diagnóza, se kterou byste se chtěli chlubit svému okolí, abyste získali účinnou radu. Potěšíme vás, neboť v tomto článku odkryjeme hned několik postupů, jak můžete zaražené větry uvolnit.
Jak uvolnit zaražené větry po laparoskopii? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Jak uvolnit zaražené prdy?
A co že to ty větry vlastně jsou? Větry jsou zcela běžnou součástí trávicího procesu. Plyny vznikají v tlustém střevě činností střevních bakterií nebo se do střeva dostanou konzumací perlivých nápojů nebo nadýmavých potravin. S každým soustem také polykáme malé množství vzduchu.
Plyny musí logicky odejít z těla ven, ať už říhnutím, nebo odchodem větrů. Problém však nastává tehdy, kdy dojde k zablokování odchodu těchto plynů z trávicího traktu člověka, což je většinou velmi nepříjemná a bolestivá záležitost. Nicméně existuje hned několik rad, které toto bolestivé napínání střev pomohou vyřešit.
Jak si od zaražených větrů pomoci?
Na zaražené větry pomáhá každému něco jiného. Vyzkoušejte tedy více metod a vyberte si pak tu, která je pro vás nejúčinnější. Jednou z variant je masáž břicha v místě, kde vás to bolí. Můžete také vyzkoušet pohyb – např. rychlou chůzi či některé jógové pozice. Někomu pomáhá i přiložení teplého polštářku na břicho.
Úlevu poskytne i popíjení bylinkových čajů (fenyklového, heřmánkového, mátového). Pokud byste preferovali léčbu pomocí léčiv, v lékárně seženete volně prodejné léky, tzv. antiflatulencia.
Kdy vyhledat lékaře
Větry čas od času potkají každého a většinou i samy odezní, takže není potřeba vyhledávat medicínský zásah. Jsou však situace, kdy je lepší zbystřit, nestydět se a obrátit se na odborníka.
Lékaře tedy určitě vyhledejte, pokud:
- trpíte zaraženými prdy dlouhodobě a opakovaně
- bezdůvodně hubnete
- máte silné bolesti břicha
- objeví-li se u vás další příznaky jako např. zácpa či průjem
Prdíky u miminek
S tímto nepopulárním jevem se často potýkají i novorozenci, když říkáme, že miminko trápí prdíky. I v tomto případě je zde pak řada možností, jak můžete svému potomkovi ulevit. Vezměte kojenecký olej a krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček miminku namasírujte bříško. Zkuste mu také zacvičit nožičkama, přitahujte mu je směrem k tělíčku. A na škodu určitě není ani teplá koupel, teplý polštářek nebo teplá plena položená na bříško.
Rovněž kojící maminka by se měla zamyslet nad svou stravou a případně ze svého jídelníčku odstranit nadýmavé potraviny (např. zelí, luštěniny, květák, cibuli, čerstvé pečivo). Kdyby však nic z toho nezabíralo, obraťte se na pediatra. Na trhu existují i různé kapičky či rektální rourka. A nezapomeňte být trpěliví, je to jen období, které pomine, jak s oblibou říkávají všichni rodiče.
Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová | Edit: Andrea B.