Bylina ostropestřec má blahodárné účinky na lidské zdraví. Předně působí pozitivně na játra. Je proto právem považován za nejlepší přírodní lék právě na játra. Tohoto přírodního pomocníka oceníte ale i v mnoha dalších ohledech - pomáhá například léčit nejrůznější onemocnění trávicího systému. Dále také skvěle funguje na nízký krevní tlak, migrény a závratě. Celkově posiluje organismus a dokáže bojovat i s různými typy alergií nebo astmatem. Hlavní účinnou látkou ostropestřce je silymarin, který má silné detoxikační a antioxidační vlastnosti.
Jak dlouho lze užívat ostropestřec mariánský? (Zdroj fotky: Freepik.com)
A a kdy užívat ostropestřec?
Možností je hned několik. Jednou z variant je čaj z ostropestřce. Ten může být v drcené nebo mleté podobě. Takový čaj si připravíte jednoduše. Směs stačí zalít vroucí vodou, nechat louhovat 5–10 minut a poté přecedit. Nálev si můžete dopřávat 2 - 3krát denně. Jeho chuť je nenápadná a nevýrazná. Čaj si můžete ochutit a osladit třeba medem. Další možností, jak užívat ostropestřec je jeho přímá konzumace.
Jak ostropestřec dávkovat?
V případě přímé konzumace si dopřejte jednu lžičku drcené směsi cca 45 minut před jídlem nebo 45 minut po jídle a důkladně ji v ústech rozžvýkejte. Následně je nutné důkladně zapít jednou sklenicí vody. V této variantě je vhodné absolvovat kúru v délce 12 týdnů. A to tak, že první 2 týdny užívanou dávku drceného ostropestřce zdvojnásobíte a poté zbylých 10 týdnů užívejte 1 lžičku 4x denně. Po skončení této kúry by měla následovat pauza v délce 2 – 4 týdnů. Drcený ostropestřec si můžete přidat i do jogurtu, kaše nebo smoothie.
A právě užívání nadrcených semen mívá nejlepší účinky na zdraví. Naplno tak můžete využívat všechny jeho benefity. Pokud vám nevyhovuje užívání ostropestřce v podobě čaje nebo jeho přímá konzumace v drcené verzi, pak můžete vyzkoušet také nejrůznější kapsle a tablety obsahující výtažky této byliny.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.
Pokračujte v čtení blogu: