UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vypadá moluska?

Molusky jsou nepříjemné vysoce nakažlivé kožní onemocnění, které se vyskytuje u dětí i dospělých. Vyznačuje se malými mnohočetnými puchýřky po celém těle. Ačkoliv jsou puchýřky malé a nejsou samy o sobě nebezpečné, dokáží hodně znepříjemnit život, protože se velice špatně léčí. Podívejte se, jak molusky vypadají a jak se pupínků zbavit.

jak-vypada-moluska

Jak vypadají molusky u dětí? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak molusky vypadají?

Molusky jsou malé bradavičky virového původu, které mají pravidelný polokulovitý tvar. Vyskytují se na kůži po jednom puchýřku nebo ve shlucích. Mohou mít barvu kůže nebo být lehce nažloutlé, načervenalé nebo bílé. Puchýřek je zhruba 2 - 5 mm veliký a uprostřed je jakási propadlina, která může svým tvarem připomínat pupík.

Molusky se mohou vyskytovat po celém těle. Můžete je často objevit v záhybech, oblasti genitálií, řitního otvoru apod. Molusky způsobují svědění, které může být nepříjemné. Pokud se však moluska rozškrábe nebo zmáčkne, teče z ní bělavá tekutina. Ta je opravdu vysoce infekční a rozsévá další puchýřky.

Jak se molusky přenášejí?

Molusky se přenáší u dětí přímým kontaktem s infikovaným předmětem, který byl potřísněný tekutinou z puchýřku (např. hračkami, ručníkem, pomůckami na plavání apod.) nebo osobou. Děti si ji nejčastěji přináší z herniček, ze školky a protože se šíří i ve vodě, tak i z plavání. U dospělých se pak přenáší nejčastěji pohlavním stykem, přičemž se u nich pupínky vyskytují zejména v oblasti genitálií.

Molusky často napadají jedince s ekzémem nebo s oslabeným imunitním systémem. Proto je třeba neřešit jen molusky, ale snažit se o komplexní posílení imunitního systému. Inkubační doba se pohybuje mezi 2 a 3 týdny.

Léčba

Molusky se mohou časem vyléčit samy bez cílené léčby. Bohužel je dost nepříjemná a vysoce nakažlivá, proto se pacienti k léčbě uchylují z vlastní iniciativy. Ze začátku se molusky léčí neinvazivními metodami pomocí mastí a roztoků. Některé masti můžete koupit bez předpisu v lékárně nebo ve specializovaných prodejnách. Pokud však tyto metody nezabírají, pacienti vyhledají odbornou lékařskou pomoc a přistoupí k invazivní léčbě.

Invazivní léčba

Na molusky se nanese znecitlivující přípravek a následně se vyštipuje pinzetou. Může se dále využít i laser nebo zmrazení. Pokud jsou puchýřky po celém těle a je jich opravdu enormní množství, může se doktor uchýlit k jejich odstranění v celkové narkóze pacienta.

Alternativní léčba

Můžete se setkat také s alternativními léčebnými metodami. Pacienti se mohou uchýlit k léčbě pomocí homeopatik, potíráním různých přírodních tinktur apod. Molusky se často ztratí při pobytu u moře. Pokud nemáte možnost pobyt u moře zrealizovat, dopřejte si alespoň pravidelné koupele v mořské soli.

Doba léčby závisí na způsobu léčby, množství puchýřků a celkovém zdravotním stavu pacienta. Bohužel často je léčba během na dlouhou trať.

sportovni-vyziva

Důležité rady

  • Poraďte se s vaším lékařem o vhodné léčbě.
  • Puchýřky si nikdy neškrábejte! Mohlo by dojít k výsevu dalších puchýřků nebo by se mohly seškrábané puchýřky zanítit.
  • Dbejte na zvýšenou osobní hygienu.
  • Nenavštěvujte bazény, sauny, nepůjčujte si ručníky, oblečení apod.

Pro Dudlu napsala: Veronika Kavanová | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: