Jak vytáhnout klíště?
Klíště patří mezi nejrozšířenější parazity, kteří se živí krví hostitele. Tento roztoč je sice velmi malý, před přisátím někdy sotva postřehnutelný, za to ale hodně nebezpečný, protože je přenašečem závažných infekčních chorob – Lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy.
Chytit klíště můžete velmi snadno a prakticky kdekoli v přírodě – v lese, na louce či v parku. Jejich hlavní sezónou jsou teplé a vlhké části roku, tedy období od jara do podzimu. Jakmile objevíte na sobě či na komkoli jiném přisáté klíště, je třeba ho co nejdříve vyndat. Jak na to?
Jak bezpečně vytáhnout klíště? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Lymeská borelióza
Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty. Jeho původcem je bakterie Borellia burgdorferi a probíhá v několika stadiích – nejprve se objeví v místě po klíštěti červený flek s bílým vnitřkem (erythema migrans), který se však může stěhovat na jiné části těla, nemusí být soustředěn pouze v postiženém místě (odtud název migrans). Též se můžou přidat příznaky podobné chřipce – bolesti hlavy, kloubů a svalů, horečka, únava a malátnost. Druhá fáze boreliózy už s sebou nese vážné následky v podobě postižení kloubů, perikarditidy (zánětu osrdečníku), poruch paměti či brnění končetin.
Inkubační doba boreliózy se pohybuje v rozmezí přibližně 7až 14 dnů, někdy se uvádí rozptyl 3 až 30 dnů. Pokud byste v krátké době po vytažení klíštěte objevili zarudnutí s bílým středem, případně se objevily i další příznaky nemoci, neprodleně vyhledejte lékaře, který vám předepíše antibiotika. Proti Lymeské borelióze neexistuje vakcína.
Klíšťová encefalitida
Klíšťová encefalitida je neméně závažné onemocnění též přenášené infikovanými klíšťaty. Na rozdíl od Lymeské boreliózy se jedná o chorobu virového původu, nedá se tedy léčit antibiotiky. Napadá centrální nervovou soustavu a člověk, který klíšťovou encefalitidou onemocní, je v přímém ohrožení života a hrozí mu trvalé následky. Onemocnění probíhá ve dvou fázích, přičemž první příznaky se obvyklepřihlásí v rozmezí 7 až 14 dnů od nákazy. Patří mezi ně únava, bolesti hlavy, kloubů a svalů a horečka.
Po několika dnech příznaky odezní, ovšem zhruba po dvou týdnech nastoupí druhá fáze, která se projevuje mnohem závažněji – objevují se silné bolesti hlavy, závratě, světloplachost, zatuhnutí šíjového svalstva, dezorientace či poruchy paměti. V takovém případě je třeba okamžitě jet do nemocnice, kde bude probíhat léčba. Ne vždy se však onemocnění obejde bez následků. Proti klíšťové encefalitidě však existuje očkování.
Jak správně vytáhnout klíště
Přisáté klíště můžete vytáhnout pomocí pinzety nebo speciálního háčku.
Postup je velmi jednoduchý:
- Umyjte si ruce, případně si nasaďte gumové rukavice.
- Potřete klíště speciálním gelem, který klíště okamžitě znehybní a usmrtí.
- Pomocí pinzety klíště opatrně vyviklejte. Používáte-li háček, pak klíště opatrně podeberte.
- Místo po klíštěti důkladně vydezinfikujte.
Co nikdy nedělat
Klíště nikdy nepotírejte oleji ani mastmi, klíště by se udusilo a mohlo by vyvrhnout do ranky svůj střevní obsah, čímž by se významně zvýšilo riziko nákazy některou z výše zmíněných chorob, pokud by klíště bylo infikované. Klíště také v žádném případě nerozmačkávejte.
Když zůstanou kusadla v rance
Pokud se vám stane, že klíště nevytáhnete celé, ale v rance zůstanou kusadla nebo jejich část, nikdy se je nepokoušejte vyškrábnout, ranka by se mohla zanínit. Ze samotných kusadel už žádná infekce nehrozí, proto můžete být v klidu, vaše tělo si s nimi poradí podobně jako například s třískou – vydrolí se.
Likvidace klíštěte
Klíště nikdy nevyhazujte do odpadkového koše, ale spláchněte ho do záchodu, případně spalte v kamnech, máte-li tu možnost. Pokud byste rádi zjistili, zda bylo klíště infikované, můžete ho uložit do plastového sáčku a přinést do laboratoře k vyšetření, anebo ho otestovat pomocí volně prodejného testu z lékárny.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.