Co jsou opičí neštovice?
Sotva jsme se oklepali z covidu, už je tu další strašák v podobě opičích neštovic. Jak se projevují, jak se přenášejí a jak dlouhá je inkubační doba? A máme se vlastně v Česku čeho bát nebo se nás reálná hrozba netýká?
Fotky opičí neštovice - ilustrační foto (Zdroj fotky: Freepik.com)
Kde se opičí neštovice objevily?
Opičí neštovice se objevily v květnu roku 2022, a to postupně ve více než deseti evropských zemích. První případ se koncem května objevil i v České republice. V Belgii dokonce nařídili i povinnou 21 denní karanténu v případě onemocnění. Toto virové onemocnění se tak v současné době vyskytlo již ve Spojeném Království, Belgii, Německu, Rakousku, Švýcarsku nebo také ve Francii.
Příznaky opičích neštovic
Opičí neštovice patří do stejné skupiny onemocnění jako pravé neštovice. Způsobuje je virus opičích neštovic, který byl objeven v roce 1958 v koloniích opic chovaných pro výzkum, u nichž se tehdy objevilo onemocnění podobné neštovicím.
Mezi příznaky patří:
- velmi nápadná vyrážka v podobě hrbolatých pupínků
- zvýšená teplota či dokonce horečka
- bolesti hlavy, kloubů a svalů
- zduření lymfatických uzlin
Většina pacientů má velmi klidný a rychlý průběh, k vyléčení dochází v řádu několika týdnů. Zatím byla zaznamenána smrtnost kolem 3%.
Přenos opičích neštovic
Toto onemocnění se šíří úzkým fyzickým kontaktem s nakaženým, a to dotykem s tkání či tělesnými tekutinami a také s kontaminovaným oblečením. Do těla pak virus opičích neštovic vstupuje skrz narušenou kůži, sliznicemi, dýchacími cestami nebo také sexuálním stykem. Pro nakažení je ovšem dle studií nutný delší kontakt s takovou osobou. Možný je i přenos ze zvířete.
Inkubační doba je 6 až 16 dní výjimečně až 21 dní.
Léčba opičích neštovic
Protože se jedná o virové onemocnění, léčí se pouze jeho příznaky. Terapie tedy spočívá v podávání léků proti bolesti a horečce a přípravků proti svědění výsevu puchýřků na pokožce. K úplném vyléčení obvykle dochází do 2 až 4 týdnů od propuknutí prvních příznaků.
Máme mít tedy z opičích neštovice nějaké obavy?
Těžko říct, jaké jsou výhledy do budoucna, protože se přece jenom jedná o poměrně čerstvou informaci. Ale například dle slov virologa je pravděpodobnější, že člověka zasáhne blesk, než že se nakazí opičími neštovicemi. Z toho vyplývá, že pravděpodobnost nákazy je téměř mizivá a jejich masivní šíření se ani neočekává.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.