Objev hormonální antikoncepce ve druhé polovině 20.století se stal objevem doslova převratným, protože dal ženám po celém světě možnost rozhodovat o svém vlastním těle a jeho plodnosti. Mohly začít svou plodnost ovlivňovat a početí plánovat na dobu, kdy samy budou chtít. Ostatně, jsou to právě ženy, kdo v sobě pak nosí miminko, porodí ho a pečují o něj následující roky. I přesto, že hormonální antikoncepce přinesla mnohým ženám svobodu, má ale také svá úskalí. O jejích přínosech i rizicích se dočtete v tomto článku.
Antikoncepce hormonální (Zdroj fotky: Freepik.com)
Jak funguje hormonální antikoncepce (HA)
Hormonální antikoncepce funguje tak, že blokuje ovulaci - zabraňuje dozrávání vajíčka ve vaječníku a znemožňuje tak otěhotnění. Nejčastější formou HA jsou pilulky. Ty se užívají vždy 21 dní, po nichž následuje sedmidenní pauza, kdy dojde k tzv. pseudomenstruaci - žena sice krvácí jako při klasické menstruaci (většinou je však krvácení slabší a trvá kratší dobu), ale o menstruaci v pravém slova smyslu se nejedná, neboť ta se dostavuje přirozeně jen v případě ovulačního cyklu.
Po dobu užívání hormonální antikoncepce má žena anovulační cykly (tedy cykly bez ovulace) a k pravidelnému krvácení tak dochází jen z důvodu náhlého poklesu hladiny estrogenu při oné sedmidenní pauze v užívání pilulek.
Druhy hormonální antikoncepce
Existují dva druhy hormonální antikoncepce, podle obsažených hormonů:
- Kombinovaná HA - Obsahuje hormony estrogen a gestagen. Asi nejužívanější druh HA, ale jen v případě nepřítomnosti rizikových faktorů. Existuje jak ve formě pilulek, tak v jiných formách - náplast nebo vaginální kroužek.
- Gestagenní antikoncepce - Minipilulka, která je o něco šetrnější k tělu a lékaři ji předepisují ženám, které z nějakého důvodu nemohou užívat antikoncepci s obsahem estrogenu, nebo také kojícím ženám. Obsahuje pouze hormon progestin. V případě tohoto druhu HA se obvykle nedělá týdenní pauza v užívání, ale užívá se nepřetržitě, což má za následek úplné vymizení menstruace, kdy žena nekrvácí. Někdy však může dojít k nepravidelnému krvácení či špinění.
Gestagenní antikoncepce existuje ve formě již zmíněných pilulek, ale také jako hormonální nitroděložní tělísko.
Přínosy hormonální antikoncepce
I přesto, že hlavním smyslem a úkolem hormonální antikoncepce je zabránit nechtěnému těhotenství, využívá se jejích účinků i v léčbě různých gynekologických onemocnění, například k léčbě endometriózy, syndromu polycystických ovarií nebo poruch menstruačního cyklu. Užíváním hormonální antikoncepce je také možné zmírnit premestruační syndrom, který trápí mnohé ženy v období několika dnů před očekávanou menstruací a často jim velmi komplikuje život.
Je ale nutno říct, že by to rozhodně není ideální dlouhodobé řešení těchto potíží, protože jakmile žena HA vysadí, potíže se s velkou pravděpodobností velmi brzy vrátí. PMS je komplexní problém, jehož léčba je většinou během na dlouhou trať. Je potřeba změnit životosprávu a zaměřit se na prevenci, případně zvážit i psychoterapii. Velmi vítaným pozitivem HA pak může být zmírnění akné.
Rizika hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce má několik rizik a rozhodně není pro každou ženu. Úplně jako první věc bych ráda varovala před nasazováním hormonální antikoncepce mladým dívkám, které ještě nemají plně vyzrálý menstruační cyklus. Obzvlášť v minulých letech bylo velmi časté předepisování HA mladým dospívajícím slečnám hned na první kontrole, většinou úplně zbytečně nebo pro úpravu nepravidelné menstruace.
Ta je ale u dospívajících dívek úplně normální a zrání reprodukční soustavy a menstruačního cyklu trvá u každé dívky různě dlouhou dobu. Užíváním hormonální antikoncepce se tento proces naruší a může způsobit v pozdějším věku potíže s otěhotněním až neplodnost.
Dalším a asi nejvýznamnějším rizikem užívání hormonální antikoncepce je zvýšené riziko vzniku žilní trombózy, tedy vzniku krevních sraženin, které s sebou nesou nebezpečí plicní embolie, mrtvice či infarktu. Riziko se ještě zvyšuje u žen, které kouří, trpí hypertenzí, obezitou či obezitou. Pokud se i přesto rozhodnete HA užívat, je dobré preventivně absolvovat genetické vyšetření krevní srážlivosti.
Dalšími komplikacemi užívání HA mohou být bolesti hlavy až migrény (popř. jejich zhoršení, pokud jimi žena trpí), nárůst hmotnosti, podrážděnost, napětí v prsou nebo nevolnost.
Rizikové faktory pro užívání hormonální antikoncepce
Užívání hormonální antikoncepce by se měly vyhnout ženy, které mají následující rizikové faktory:
- obezita
- hypertenze
- epilepsie
- porucha krevní srážlivosti
- kouření
- nadměrná konzumace alkoholu
- poruchy jaterních funkcí (např. v důsledku prodělané hepatitidy nebo mononukleózy)
Rozhodnutí o užívání HA je na každé ženě, je ale dobré mít na paměti, že kromě přínosů má i svá rizika, která nejsou zanedbatelná a opravdu bych se vyvarovala užívání pilulek u mladých dívek. Hormonální antikoncepce tu není dost dlouho na to, aby bylo možné dostatečně zmapovat její dopady na ženské zdraví.
U milostného aktu jsou přítomni vždycky dva, ale v případě HA je to jen žena, kdo zasahuje do svého těla a narušuje svůj přirozený menstruační cyklus. Dlouhodobé užívání HA může vést k poruchám menstruačního a ovulačního cyklu a po jejím vysazením a může vést k potížím s početím. Určitě doporučuji zvážit, zda přínosy převažují nad riziky a podle toho se rozhodnout, zda HA užívat nebo zvolit jinou metodu antikoncepce.
Bc. Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Edit: Andrea B.