Bez nějakého zdroje vytápění se zkrátka neobejde žádný rodinný dům nebo byt. Do obliby se v posledních letech dostává ekologické a nízkonákladové tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlo je moderním a praktickým řešením jako jedna z nejúspornějších variant vytápění. Nabízí svým uživatelům snadné ovládání a plně automatický režim. Výhodami jeho používání jsou nízké provozní náklady, levnější sazbu elektřiny a předně také ekologický způsob vytápění, kdy do ovzduší neodcházejí žádné škodlivé zplodiny.
Jak funguje tepelné čerpadlo? (Zdroj fotky: Freepik.com)
A na jakém principu tepelné čerpadlo funguje?
Tepelné čerpadlo funguje na tom principu, že nabírá vzduch zvenčí, tedy z okolí objektu, který má být vytápěný. Ten následně zahřívá na vyšší teplotu, která je pak vhodná pro vytápění samotné a také pro ohřev vody. K zahřátí vzduchu dochází díky stlačení par chladiva nacházejícího se v kompresoru, díky čemuž se tak vzduch zahřeje.
Jak to ale funguje v zimě?
V podstatě stejně, jen se vzduch v kompresoru ohřívá více. Problém tak není ani pokud venkovní teploty klesají hluboko pod bod mrazu. Tepelné čerpadlo si totiž poradí i s venkovními teplotami -20°C.
Chladivo v tepelném čerpadle prochází čtyřmi okruhy. Jedním z nich je výparník, který slouží pro příjem energie ze vzduchu zvenčí. Ve výparníku dochází k ohřátí od okolního vzduchu. Díky nízkému bodu varu se tak začne vypařovat. Následně je vzniklá pára hnána do kompresoru, kde se silně stlačí. Tím dojde k dalšímu zvýšení teploty.
Třetím okruhem je pak výměník, do kterého vnikne horký plyn a předá tepelnou energii do topné soustavy. Následně se skupenství změní zpátky na kapalné. Posledním, čtvrtým okruhem je pak expanzní ventil, který slouží ke snížení tlaku a dojde tak k dalšímu poklesu teploty. Chladivo opět přechází do výparníku, kde odebírá tepelnou energii vzduchu. A tak pořád dokola.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková