Jak namíchat beton?
Pro různé práce kolem domu v mnoha případech využijete beton. Ať už jde o práce v interiéru nebo exteriéru – jako je to například stavba základů zahradního domku, zalití ztraceného bednění pro různé účely nebo stavba plotu a další podobné. Beton si můžete nechat přivézt přímo z betonárky, ale zbytečně tak zaplatíte další náklady navíc. Beton si totiž můžete jednoduše namíchat i sami, čímž nejen ušetříte, ale zároveň také budete mít zaručenou jeho čerstvost. Jak tedy beton namíchat a co k tomu budete potřebovat?
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Důležité je vybavit se pevnou obuví, rukavicemi a ochrannými brýlemi. Dále budete potřebovat velkou plachtu, stavební kolečko, větší kbelík, lopata, zahradní hadice, cement a speciální příměs o zvolené velikosti. Pro drobnější úpravy vám k promíchání směsi postačí vlastní síla, případně stavební míchadlo. Více komfortu vám ovšem poskytne klasická míchačka na beton.
Míchání betonu je jakási alchymie. Vše musí být ve vyváženém poměru. Při výrobě totiž probíhá dlouhá řada chemických reakcí a je nutné betonu dopřát dostatečný čas na jeho správné vyzrání. Pokud s betonem pracujete venku, tak je velmi důležitá venkovní teplota. Ta by měla být ideálně v rozmezí 15-20 °C.
Tato teplota je totiž vhodná pro správné zrání betonu. Při vyšších teplotách už by beton rychleji tuhnul, a i nižší teploty jsou poměrně velkým problémem. Před rychlým vysoušením můžete beton částečně ochránit třeba pomocí plachty.
Na zem si natáhněte plachtu a připravte si vše potřebné. Důkladně promíchejte všechny suché směsi – tedy cement a příměsi o zvolené velikosti. Postupně po troškách přidávejte trochu vody a důkladně promíchávejte, ať už ručně nebo v míchačce. Požadovaná konzistence, která je ideální a vhodná k použití je lehce vlhká, tedy beton se nesmí ani drolit ani nesmí být příliš tekutý. Důležité je co nejrychlejší zpracování betonu.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková