Jak prát péřovou bundu?
Snad žádný svršek nás v mrazivých zimních dnech nezahřeje tak dobře, jako péřová bunda. O vynikajících termoregulačních a izolačních vlastnostech husího peří dobře věděli už naši předkové, však se jím také plnily peřiny a polštáře, které nejspíš znáte od svých babiček. Přestože se trend v oděvním průmyslu mění a spousta firem i spotřebitelů se zaměřuje na pokud možno veganský původ produktů, péřové bundy jsou stále v kurzu.
Jak prát péřovou bundu? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Peří je prostě peří a tomu se žádný syntetický materiál nevyrovná. Péřová bunda je totiž nejen úžasně hřejivá, ale také lehká doslova jako pírko. Pokud na ni nedáte dopustit ani vy anebo teprve zvažujete její koupi, v tomto článku se dozvíte, jak ji správně prát, abyste si ji hned při první příležitosti nezničili a sloužila vám co nejdéle. Při správné péči je totiž péřová bunda věčná.
Praní v pračce
Péřovou bundu můžete nechat vyčistit ve specializované čistírně nebo si ušetřit cestu i peníze a vyprat si ji doma. Praní péřové bundy má ale svá pravidla. Jak na to? Dřív, než svou péřovou bundu strčíte do pračky, přečtěte si důkladně informace na jejím štítku, abyste věděli, zda a jakým způsobem můžete konkrétní kousek prát.
Dále si zakupte speciální prostředek přímo na praní peří, seženete ho v každé drogerii. Kdybyste péřovou bundu vyprali v klasickém pracím prášku či gelu, připravili byste tím peří o jeho izolační vlastnosti - běžné prostředky totiž mají odmašťovací účinky a zbavily by peří přirozené mastnoty, která je pro jeho funkčnost klíčová.
Péřovou bundu vždy perte při nižších teplotách, nejlépe v rozmezí 30 až 40°C. Disponuje-li vaše pračka programem přímo na peří, máte vyhráno, v opačném případě zvolte program na jemné prádlo. Pamatujte, že péřové bundě škodí ždímání, proto ji nikdy neždímejte v pračce ani ručním kroucením, ale opatrně vymačkejte do čistého froté ručníku.
Sušení
Nejen praní, ale také sušení má svá pravidla – péřovou bundu nikdy nesušte na topení ani na přímém slunci, peří by se totiž mohlo přesušit a následně polámat. Nejjednodušší je sušit péřovou bundu v sušičce na prádlo a nejlépe ještě v programu na peří. Nemá-li vaše sušička příslušný program, pomůžou vám speciální sušící míčky (popř. čisté tenisáky), které péřovou bundu během procesu sušení načechrají a peří bude díky nim rovnoměrně rozmístěné.
Pokud sušičku nevlastníte, pak nejlepším způsobem, jak sušit péřovou bundu, je rozložit ji vodorovně na dostatečně velký sušák na prádlo a nechat volně proschnout na vzduchu. Během schnutí alespoň čtyřikrát denně bundu protřepejte a načechrejte, aby bylo peří v bundě rovnoměrně rozložené a neshlukovalo se do chuchvalců, v nichž by se mohly začít tvořit plísně.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská